Avokádo – ovoce skvělé na pleťovou masku i chutné pomazánky

Marně hledáte superpotravinu, kterou využijete nejen v kuchyni, ale rovněž k přípravě domácí kosmetiky? Právě jste ji našla, je to avokádo! Jde o druh exotického ovoce. Konkrétně se jedná o plod hruškovce přelahodného, který roste v tropických a subtropických oblastech. Avokádo má hruškovitý tvar a je bohatým zdrojem železa, tuků, vitaminů a minerálů.

Využití v kuchyni i v kosmetice

Plod avokáda neoplývá nikterak výraznou chutí. Jeho konzistence je však ideální pro přípravu pomazánek, pleťových masek a krémů. Uvnitř má totiž měkkou máslovitou konzistenci. V kuchyni se skvěle kombinuje se zeleninou. Díky neutrální chuti se hodí do slaných, sladkých i kyselých pokrmů. Konkrétní příklad využití avokáda představují níže uvedené recepty.

Pomazánka z avokáda

Existuje mnoho avokádových pomazánek. Tato patří k nejsnazším na přípravu. Potřebujete 1 zralé avokádo, 2 polévkové lžíce zakysané smetany nebo 1 Lučinu, špetku soli a černého pepře. Nejprve avokádo rozpulte a vyjměte pecku. Z rozpůleného avokáda vydlabejte dužinu do misky. Poté ji vidličkou rozmačkáme a přidáme ostatní ingredience. Vše vyšleháme do hladka. Můžeme k tomu použít i mixér. Pomazánku lze vylepšit přidáním citronové šťávy a nadrobno krájené cibule.

Snadnou variantou je i pomazánka z avokádové dužiny, polévkové lžíce citronové šťávy a olivového oleje, špetky soli a mletého chilli a stroužku drceného česneku. Vše se vyšlehá vidličkou či mixérem jako v předchozím případě.

Avokádová pleťová maska

Nejvhodnější je avokádo pro suchou pleť. V zimě je ideální vyzkoušet např. pleťovou masku z avokáda, protože vyživí pokožku a zregeneruje pleť. Nejjednodušší masku vytvoříme ze samotného avokáda. Nemusíme přidávat nic navíc. Zralé avokádo rozpůlíme a odstraníme pecku. Dužinu vydlabeme do misky a rozmačkáme vidličkou. Vzniklou směs naneseme na obličej a krk. Masku ponecháme 10 minut působit, a pak ji smyjeme vodou a na závěr ještě očistíme pokožku pleťovou vodou.

Další možností je přimíchat do rozmačkaného avokáda čajovou lžičku medu a polévkovou lžíci tvarohu. Ingredience důkladně promícháme a vzniklou směs naneseme na obličej. Necháme 10-15 minut působit, pak smyjeme vodou. Pokožka je po této proceduře hydratovaná a regenerovaná.

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment