3 potraviny pro krásný úsměv!

Léto, čas odpočinku, rodinných setkání, a taky hodování. Než se s chutí pustíme do zmrzlin, grilovacích omáček a sladkých limonád, měli bychom si uvědomit, jaké tyto pochutiny představují riziko pro naše zuby. A hlavně, nezapomínejme na sezonní potraviny, které mohou našim zubům naopak pomoci. Jaké to jsou? Máme pro vás seznam potravin, které by podle zubařů na našich talířích rozhodně neměly chybět!

Celer pro čistší zuby

Čerstvá a chutná zelenina na nás v tomhle období čeká na každém rohu. Pro naši dutinu ústní je prospěšná hlavně ta syrová, která díky vláknině podporuje produkci slin. A jednička mezi „zeleninovými zubaři“? Jednoznačně řapíkatý celer, který se právě díky silným vláknům výrazně podílí na dentální hygieně. V syrovém stavu s vitamíny je to pak pro tělo dvojí výhra.

Sýr posílí sklovinu

Je to stará známá věc, že nejdůležitější stavební jednotkou pro naše zuby je vápník. Mléčné výrobky jsou tak zásadní součástí jídelníčku nejen z hlediska trávení, ale i podpory zubní skloviny. Obsahují totiž kromě vápníku i kasein, který pomáhá k jejímu zpevňování. V létě se pak formám konzumace sýrů a mléčných výrobků meze nekladou. Dopřejte si například lahodné a osvěžující kysané výrobky nebo sýry, ať už v čerstvé podobě v salátech nebo připravené na grilu.

Ryby s vitamínem D

Marná snaha, vápníku může být dostatek, ale bez dostatku vitamínu D nedochází k jeho vstřebávání. Hlavním zdrojem Déčka je samozřejmě sluníčko. Toho ale česká populace nemá tolik, o čemž svědčí i dlouhodobě nízké hladiny vitaminu D napříč celou populací. Jak tedy vitamin D získat i bez intenzivního slunečního záření? Na trhu je samozřejmě celá řada doplňků stravy s tímto vitaminem. Pravda je ale taková, že nejpřirozenějším zdrojem jsou vždy potraviny. V případě vitaminu D jsou to například tučné ryby, jako je losos.

Ty se navíc skvěle hodí k letnímu grilování a jako součást lehké stravy. Zkusme je do jídelníčku zařadit alespoň jednou týdně!
Zmíněné potraviny jsou pro naše zuby prospěšné, krásný chrup nám ale nezaručí. Ústa bychom si proto minimálně jedou za půl roku měli nechat zkontrolovat stomatologem. Specialisté z pražské kliniky Mediestetik používají jen ty nejmodernější diagnostické přístroje, včetně unikátního 3D robotického systému CEREC.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment