Znovuobjevte kouzlo chalupaření

Koníček našich rodičů a prarodičů je zpět. Češi znovu přicházejí na chuť předrevolučnímu chataření a chalupaření. Myslíte, že pro vás chalupaření není to pravé? Nebaví vás zahradničení, nejste domácí kutil a houbaření se obloukem vyhýbáte? Přesvědčíme vás, že chalupařit lze i bez výše zmíněných aktivit.

Důvod k chalupaření se vždy najde

Počátky české tradice spočívající v trávení volného času na chatě nebo chalupě sahají až do prvorepublikové éry. Šlo spíše o éru chataření než chalupaření. Tehdy byl totiž populární tramping a mnoho nadšenců si stavělo chaty a sruby. Hlavní boom zaznamenalo chalupaření v 60. – 70. letech, kdy k tomuto koníčku lidi vedla nemožnost cestovat. V současnosti se chalupaření těší oblibě z jiných důvodů. Obava z teroristických útoků motivuje Čechy k trávení dovolené v tuzemsku. Spolu se znovuobjevováním krás naší vlasti, poznávají kouzlo chalupaření.

Hlavní lákadlo? Příroda a klid

Na chalupě můžete trávit čas různým způsobem. Aktivní jedinci okopávají zahrádku a zvelebují interiér své chaloupky, jiní lenoší na lehátku a občas se zchladí v blízkém rybníku. Jedno však mají všichni chalupáři společné. Touží aspoň na okamžik opustit všední městský shon a panelákovou šeď. Chtějí se uchýlit do malebné přírody, která jim chybí. Někteří se dokonce na chalupu i stěhují nastálo. Vůně lesa a čerstvě naštípaného dřeva, večerní venkovní grilování, zpěv ptáků a rozkvetlá louka. To vše pozitivně působí na psychiku a navozuje pocit klidu a pohody. V moderní přetechnizované a hektické době nám právě tohle nejvíc chybí. Chalupaření je způsob, jak do života navrátit klid a načerpat energii z přírody.

Chalupa je také investicí, která vám vydělá

Na chalupě lze i vydělat. Letní dovolenou můžete strávit na chalupě a přes zimu ji pronajímat dovolenkářům a turistům. Každý totiž nechce nebo nemůže kvůli sepětí s přírodou utrácet za koupi rekreačního objektu. Výhodné je to pro obě strany.

Jak trávit čas na chalupě?

Možností pro trávení času je spousta. Častým koníčkem chalupářů je zahradničení a houbaření, ale rozhodně existují i další alternativy. V létě se lze věnovat pěší turistice či cykloturistice a rybaření, v zimě se můžete věnovat bruslení a lyžování. Záleží na tom, v jaké lokalitě se vaše chata či chalupa nachází. Vodomilové by měli zvážit, zda se nevyplatí k chalupě pořídit bazén. V parném létě jim poskytne příjemné a nerušené osvěžení.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment