Jak zatočit s jarní depresí?

Příroda na jaře rozkvétá, což by nás mělo naplnit energií a dobrou náladou. Přesto mnoho lidí v tomto čase zažívá jarní únavu, trpí nespavostí, propadání pocitu marnosti a pesimismu, nechutenstvím i náladovostí.  Častým jevem bývá hojný výskyt jarních depresí, s nimiž se potýká více než 40 % populace. Nevíte, jak s jarní depresí bojovat? Chcete získat ztracený elán a chuť do života? Poradíme vám, jak s jarní depresí nejsnáze zatočíte.

více v článku...

Příčiny jarní deprese a její příznaky

Změna ročního období působí na každého jinak. Nejkritičtější bývá nástup jara a podzimu, kdy dochází k nejčastějšímu výskytu depresí. Sezónní deprese se vzájemně liší svou příčinou vzniku. Zatímco příčinou podzimních depresí bývá snížení slunečního svitu, tak jarní deprese si zpravidla přivodíme sami přehnanými nároky na sebe a náhlým zvýšením psychické či fyzické zátěže. Ohroženi bývají především citlivější osoby, ale při nadměrném přetěžování se může deprese vyskytnout i u odolnějších jedinců.

Jarní deprese se projevuje nespavostí, nechutenstvím či zvýšením chuti k jídlu, častou změnou nálady, propadání smutku úzkosti a pesimismu. Rovněž se můžete setkat s pocitem únavy, malátností a nedostatkem energie. Najednou vám vše připadá namáhavé a nebaví vás ani běžně oblíbené aktivity.

Myslete na prevenci! Stačí se nepřetěžovat.

Jakmile zasvítí první jarní sluneční paprsky, tak se nevrhejte do přemíry aktivit. Nezbytné je třeba s jarním sportováním začínat postupně a nepropadnout dojmu, že vás jarní slunce nabilo nekonečným množstvím energie. Přestože k získání nových sil dochází, nesmíte je ihned vyplýtvat. Nepřetěžujte se a navyšování jakékoliv aktivity provádějte pozvolna.

Co když propadáte jarní únavě a depresi?

Pokud se u vás již příznaky začínající jarní deprese projeví, tak poupravte svůj životní styl. Pomůže vám změna jídelníčku, do něhož zařadíte více ovoce a zeleniny. Rovněž nezapomínejte na pohyb na čerstvém vzduchu. Potřebujete také dostatek přirozeného světla, které má pozitivní účinky na psychiku. V případě, že vám úprava životního stylu nepomůže, neváhejte vyhledat odbornou pomoc psychologa či psychiatra. Deprese v pokročilém stadiu není pouhá špatná nálada, s níž si dokážete sami poradit.

 

 

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment