Sazby hypotečních úvěrů stoupají. Českým domácnostem hrozí STOPka při poskytování hypoték!

Získat hypoteční úvěr se sazbou 1,77 %? To už dneska bohužel nehrozí. Rekordně nízkých sazeb jsme mohli využívat v posledních měsících roku 2016. Od ledna letošního roku začaly sazby opětovně stoupat. A v následujících měsících ekonomové i přední finanční analytici odhadují, že tomu nebude jinak. Plánovaná opatření České národní banky navíc přichází s varovně zdviženým prstem. Na klasický hypoteční úvěr možná nedosáhne většina tuzemských domácností. Jak je to možné?

Vývoj hypotečního trhu

Jak jsme zmínili výše, nejvýhodnější hypotéku jste mohli získat v listopadu a prosinci minulého roku. Průměrná úroková sazba totiž činila nepřekonatelných 1,77 %. V lednu letošního roku stoupla na 1,82 %. Měsíce únor a březen nebyly – co se týče průměrných sazeb odlišné. Stále zde ale platil zvyšující se trend, který sazby vyšrouboval na aktuálních 2,01 procent. A jinak by tomu nemělo být ani v následujících měsících. Ekonomové dokonce předpokládají, že výraznějšího vzestupu sazeb bychom se mohli dočkat už v polovině letošního roku nebo na přelomu roku 2018.

Novela zákona přijde s dalším omezením

Česká národní banka v současné době připravuje další novelu zákona, jejíž součástí budou „doporučené“ parametry hypotéky závazné pod pokutou až 10 milionů Kč. Zároveň se pracuje s variantou novely, která by domácnostem zakazovala půjčit si více než pětinásobek ročního příjmu. Taková situace tak může být pro řadu rodin a domácností kritická. Při zařizování vlastního bydlení začnou více než kdy dříve využívat nebankovní půjčky bez registru a další produkty mimo bankovní domy.

Schválení novely je zatím ve hvězdách

Informace o tom, zda novela zákona o ČNB projde či nikoli, jsou zatím ve hvězdách. V současné chvíli je totiž projednávána pouze její technická stránka. Pokud by ale opatření donutilo domácnosti k půjčkám bez registru či dalším produktům nebankovních společností, pravděpodobně se mine plánovaným účinkem. Pokud totiž domácnost či jednotlivec zvolí nepoctivého poskytovatele půjčky, může se dostat do začarovaného kruhu dluhů, z nichž není lehkého východiska.

Zájem o hypotéky je stále vysoký

Ačkoli se průměrná úroková sazba dere vzhůru, zájem spotřebitelů o nové hypoteční úvěry je stále stejně vysoký. V únoru přibylo 9 413 nových hypotečních úvěrů o celkové hodnotě 18,95 miliard korun, v březnu se pak čísla vyšplhala na 10 388 nově uzavřených hypoték v hodnotě 21,131 miliard korun. A jinak tomu nebude pravděpodobně ani v měsíci dobu. Podle hodnocení předních finančních analytiků to skoro vyplývá, jakoby během prvního čtvrtletí roku 2017 přibyl jeden průměrný měsíc navíc.

ČNB vydala (ne)závazná doporučení

Česká národní banka nedávno vydala doporučení, které prakticky vystavilo STOPku hypotékám nad 90 % LTV (Loan To Value = poměr poskytnutého úvěru k zástavní hodnotě pořizované nemovitosti. Hodnota vychází ze znaleckého posouzení ze strany banky). Kromě toho vydala i doporučení, které se týkalo hypoték v rozmezí LTV od 80 % do 90 %, z nichž by mělo být bankami poskytnuto jen 15 % nových úvěrů. Na tuto situaci však banky reagovaly možností dofinancovat chybějící peníze například úvěrem ze stavebního spoření. Do budoucna by ale mělo být ještě hůř.

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment