Žaluzie jako levné a přitom elegantní řešení zastínění

Se žaluziemi se při řešení vnitřního stínění oken můžete setkat téměř všude. A není divu, jsou totiž levné, praktické a skvěle vypadají. Jejich největší výhodou je možnost regulace hodnoty zastínění i pomocí natočení lamel.

Horizontální žaluzie

Nejzákladnější typ žaluzií s lamelami umístěnými vodorovně. Toto umístění však s sebou nese trochu složitější údržbu – při stírání prachu ho musíte setřít ze všech lamel. Můžete si však pořídit speciální kartáček, který vám, zejména u horizontálních žaluzií, umožní otírat několik lamel najednou.

Vertikální žaluzie

Svislé žaluzie můžete najít v kancelářích, čekárnách, ale udělají skvělou službu i u vás doma. Hodí se na větší prosklené plochy nebo atypicky tvarovaná okna. Žaluzie jsou na dolním konci zatížené závažím, zůstávají tedy stále napnuté. I u vertikálních žaluzií si můžete vybrat propustnost látky lamel, jejich barvu nebo můžete využít potisku. Vertikálně umístěné žaluzie při údržbě stačí čas od času vyluxovat nebo setřít vlhkým hadříkem.

Dřevěné žaluzie

Toto exkluzivní stínění přírodního vzhledu skvěle vynikne v kanceláři i obývacím pokoji. Vyvarujte se však jeho použití v místnostech, kde by byly vystaveny vlhku a příliš prudkému slunci. Dřevo totiž silně reaguje na vzdušnou vlhkost a teplotu a v takovém prostředí by se mohlo brzy zničit. Dřevěné žaluzie mají šířku lamel od 25 až do 70 mm záleží jen na tom, které se vám do interiéru budou hodit nejvíce. Žaluzie jsou vyrobeny z exotického dřeva africké vrby Abachi a mají viditelnou strukturu dřeva. Pokud byste je však pro správný efekt v interiéru potřebovali v jiné barvě, jsou k sehnání namořené dle vzorníku RAL nebo NSC.

Žaluzie plisé

Nejmodernější druh žaluzií, které nejsou tak úplně žaluziemi a trochu mohou připomínat látkové rolety. Jsou tvořeny látkou složenou do harmoniky, kterou díky speciální kolejnici můžete stahovat shora, zespodu i od prostředka. Máte tedy možnost si přesně nastavit, jakou část okna si přejete zastínit. Při výběru látky si můžete vybrat z látek s různou propustností pro světlo a díky velké nabídce barev a vzorů se z plisé žaluzií v interiéru snadno stane nádherný designový prvek. Plisé žaluzie můžete využít i u neobvykle tvarovaných oken, například u oken trojúhelníkových nebo půlkruhových.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment