Vydejte se objevovat Český ráj

Český ráj – kraj Valdštejnů, romantických skalních bludišť a polodrahokamů. Zem, kde se kameny a živá příroda střetávají a v dokonalé harmonii vytvářejí krajinu snů. Český ráj je oblíbenou turistickou destinací i místem, kde můžete strávit krásné prázdniny. A kam se v Českém Ráji vydat?

Samozřejmě že o místech jako jsou Trosky, Prachovské skály nebo Kost slyšel snad každý a na počtu turistů, kteří tam každý den zavítají, je to opravdu znát. Lákají-li Vás ovšem spíše méně známá a přesto krásná místa, je tento článek přesně to pravé po Vás.

Tatobitská lípacesky-raj-tatobiska-lipa

Kozákov, jinak též Král Českého ráje a vrch plný polodrahokamů. Ten zná snad každý. Málokdo už ale zavítá jen kousek od Kozákova – do vesnice Tatobity, kde se nachází Tatobitská lípa. Její stáří se odhaduje až na 800 let a obvod kmene činí úctyhodných devět metrů. Není tedy divu, že se v soutěži Evropský strom roku Tatobitská lípa umístila na druhém místě.

Marianská zahrada

Mariánská zahrada, tak se nazývá část bývalého Šlikovského panství, na kterém byly provedeny barokní krajinné úpravy, aby vznikl jedinečný krajinný park zasvěcený Panně Marii. Toto krajinné území se rozprostírá kousek od Jičína a v krajinném areálu Mariánské zahrady můžete nalézt několik jedinečných staveb, na jejichž projektování se podíleli třeba slavní barokní architekti J.B.Santiny nebo J.B.Mathey. Z nich můžeme zmínit například Loretu, kapli Nejsvětější trojice nebo kapli svaté Anny.

Klokočské skály

„Po babičce klokočí,“ zpívá Jiří Suchý v jedné své písničce. Klokočí je keř, z jehož plodů se kdysi vyráběly růžence. A právě podle tohoto keře je pojmenovaná i skalní oblast Klokočí u Turnova. Nachází se zde nádherné pískovcové skály, po jejichž okraji vede naučná stezka. Dále zde můžete navštívit jeskyni Postojnou, jinak též zvanou Ameriku. Jedná se o jednu z největších a nejznámějších jeskyň v Českém ráji. Díky velice úzkému vchodu nevypadá Postojná zrovna monumentálně, ale stačí se proplazit několika prvními metry a otevře se před vámi obrovitý skalní prostor. Jeskyně byla obydlená již ve dvanáctém století před naším letopočtem.csky-raj-suche-skaly

Suché skály

Maloskalsko – lokalita, která v sobě nese krásu rozeklaných pískovců, ale uspokojí i milovníky architektury. Turisté často míří na známý Panteon a úplně vynechají druhý břeh řeky a národní přírodní památku Suché skály. Zde naleznete mimo jiné ojedinělé skalní bludiště – soustavu puklin a dutin ve strmých skalách, kterými můžete prolézat a vyzkoušet jednak svou ohebnost ale pak také orientační smysl. Kromě bludiště můžete navštívit i samotné Suché skály – divoce rozpukané pískovcové skály, které jsou zvláštní svou, na pískovec, neobvyklou tvrdostí. A nakonec, pokud máte raději hrady, byste rozhodně neměli minout hrad Zbirohy se zachovanými sklepy a strmými zdi. Hradní strašidlo a krásná vyhlídko jsou samozřejmostí.

A co Vy? Vyrazíte na příští prázdniny do méně známých míst Českého ráje nebo raději dáte přednost klasice?

Autor: Irith Zimostrázová

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment