Sběratelská vášeň má mnoho podob. Co všechno lze sbírat?

Hledáte volnočasovou aktivitu, která vás jen tak neomrzí? Nebo uvažujete o koníčku, který vás nejen zabaví, ale může vám i vydělat peníze? Pak vyzkoušejte sběratelství! Existuje celá řada tradičních i méně obvyklých sběratelských oborů. Některé z nich vám představíme.

Víte, co znamená filumenie, notafilie, faleristika?

Některé názvy sběratelských oborů jsou poměrně známé (např. filatelie či numismatika). Ale víte, co znamená třeba filumenie? Jde o sběratelství zápalkových nálepek i dalších předmětů spojených se zápalkami. Sbírání pohlednic se nazývá filokartie, sběratelský zápal pro knihy je bibliofilie. Notafilie zase označuje sběratelství bankovek. Faleristika se zabývá sbíráním řádů, medailí a různých vyznamenání.

Ideální sběratelský obor pro muže? Merkur, pivní etikety či autíčka.

Sběratelství je převážně doménou mužů. Co patří mezi jejich nejtypičtější sběratelské vášně? Sbírání modelů autíček, pivních suvenýrů (např. pivních etiket, tácků či lahví), nebo třeba stavebnic jako jsou Merkur či Lego. Další oblíbenou oblastí je sbírání sportovních karet (např. hokejových). Mezi méně obvyklé oblasti sběratelství patří např. sbírání komiksů, vinylových desek, zapalovačů či vinných a likérových etiket. Nadšenci pro vojenství mohou sbírat různé druhy zbraní. Pokud jste vášnivými turisty, je pro vás ideální sbírat např. turistické známky. Jste-li kuřákem, tak můžete svou neřest změnit ve sběratelskou vášeň. Můžete se zaměřit např. na sbírání dýmek, cigaretových krabiček, obalů od tabáku nebo doutníkových pásků.

Sběratelský koníček děděný po generace? Třeba filatelie!

Mezi tradiční sběratelské obory patří např. filatelie. Sbírky známek se doplňují desítky let a často se sběratelská vášeň dědí po generace. Hodnota takových sbírek nespočívá pouze v jejich nominální hodnotě. Mají mnohdy nevyčíslitelnou sběratelskou a citovou hodnotu.

Chcete na sbírce vydělat? Věnujte se investičnímu sběratelství!

Z investičního hlediska je zajímavé sbírat zlaté mince, drahé kameny, umělecká díla či drahá vína. Atraktivní oblastí investičního sběratelství se stává rovněž české sklo. Máte-li dostatečně velký pozemek, můžete sbírat třeba historické automobily.

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment