Proč od prodejce žádat PENB – průkaz energetické náročnosti budov?

Zvažujete koupi nemovitosti? Vyhlédli jste si vysněný dům či byt nebo se chystáte podnikat a konečně jste narazili na vhodný objekt k podnikání, který chcete koupit? Neukvapte se a před samotnou koupí se ujistěte, že je bez vad a vážných nedostatků. Možná jste nevěděli, že je vám prodávající ve většině případů povinen předložit PENB – průkaz energetické náročnosti budov. Už ten sám o sobě vám odhalí mnohé o skutečném stavu budovy, a to zejména stran nákladů na energie.

Spěch je špatný rádce i v tomto případě

Bojíte se, že vám nemovitost prodají, když ihned nepodepíšete smlouvu? Nejprve si ověřte, zda je vše v pořádku a nenechte se tlačit do okamžité koupě, už to může nepřímo napovídat o nekalém obchodním jednání. Pokud se vám cokoliv nezdá, prodejce nemá k dispozici PENB – průkaz energetické náročnosti budov, pak určitě využijte služeb odborníka.

Inspektor nemovitosti

Ideálním pomocníkem v takové situaci je tzv. inspektor nemovitosti. Ten může nejen vystavit chybějící PENB, ale zároveň je v jeho kompetenci posoudit celkový stav budovy a navrhnout nutné úpravy a opravy. Snáze tak dokáže odhadnout i budoucí náklady na provoz a opravy domu či bytu tak, aby po technické stránce vyhovoval vašim potřebám a bylo zajištěno jeho bezpečné užívání.

Inspektor nemovitosti pro oblast Příbram a České Budějovice, Jiří Hlavín Dis. upřesňuje oblasti, kterých se jeho služby týkají. ” Zhodnotit stav nemovitosti dokážeme po stránce statiky, hydroizolace, povrchů, úniků tepla, zvuku a hluku, ale také z hlediska požáru a bezpečnosti, zdravotní nezávadnosti a technických zařízení budov.”

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment