Pozor na osvěžovače vzduchu! Některé mohou škodit zdraví.

V mnoha domácnostech se staly nezbytným bytovým doplňkem. Kromě estetické funkce mají i tu praktickou. Provoní náš domov či kancelář a některé i pohlcují pachy. Řeč je o osvěžovačích vzduchu. Jejich používání bohužel představuje zdravotní riziko. Mnohé z nich totiž obsahují škodlivé látky. Jaké osvěžovače jsou bezpečné a kterým se raději vyhnout? S výběrem vám poradíme.

Chemické osvěžovače vzduchu mohou škodit. Lepší jsou ty přírodní.

Výhodou chemických osvěžovačů vzduchu je intenzivní vůně a často atraktivní design. Jejich složení už tak pozitivní není. Obsahují řadu škodlivých látek (např. benzen, formaldehyd, toluen, xylen a styren). Jde o látky, které už při malé koncentraci mohou vyvolat bolesti hlavy a dýchací potíže. Mnohé z těchto látek jsou navíc karcinogenní. Z tohoto hlediska jsou lepší volbou přírodní osvěžovače vzduchu.

Provoňte si místnosti vonnými tyčinkami či éterickými oleji

Hledáte-li bezpečnou alternativu osvěžovačů vzduchu, tak zvolte přírodní vonné tyčinky či éterické oleje. Nezbytný je výběr skutečně přírodních produktů a jejich správné použití. Osvěžovače vzduchu používejte v dobře větratelné místnosti. Vonné tyčinky by neměly být dobarvovány. Chcete-li mít jistotu, že jde o přírodní produkt, zvolte masála tyčinky. Jejich vůně není tak výrazná jako u parfémovaných tyčinek, ale složení je čistě přírodní. Obsahují např. piliny vonných stromů a keřů nebo prášek z květin. Parfémované tyčinky jsou namáčeny do přírodních vonných olejů nebo chemicky vyrobených aromatických látek. Jejich vůně je vždy výraznější než u tyčinek masála. Chemickou parfémovanou tyčinku od té přírodní proto jen obtížně rozeznáte.

Éterické oleje se vyrábí z přírodních silic, které jsou získávány z rostlin. Lze je používat různým způsobem (k inhalaci, masáži, do koupele). Rovněž slouží jako osvěžovač vzduchu a používají se také při aromaterapii. Éterické oleje můžete nalít nejen do aromalampy. K jejich použití slouží i různé druhy difuzérů (porcelánové, tyčinkové, elektrické) nebo fontánky. Rovněž bývají součástí přírodních osvěžovačů ve spreji, které jsou určeny k provonění bytu či třeba automobilu.

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment