Krásné počasí nás láká na procházku a výlety. Pobyt v přírodě však má svá rizika, jedním z nich je napadení klíštětem. Jedná se o roztoče – parazita s tříhostitelským cyklem, který patří k významným přenašečům různých infekčních chorob. Klíště obecné neboli ixodes ricinus číhá na svého hostitele např. ve vysoké trávě, na nízkých keřích, okrajích lesa a na vlhkých loukách. Zajímavostí je, že klíště patří k trpělivým parazitům, kteří dokáží hladovět i déle než rok. Pokud najdou hostitele, sají krev jeden až dva týdny. Vzhledem k nebezpečí, která klíšťata představují, byste měli myslet na prevenci (např. používat repelenty proti parazitům a v místech častého výskytu klíšťat nosit dlouhé kalhoty a ponožky). Přesto se může stát, že po procházce na sobě klíště najdete. Je proto dobré vědět, jak jej správně odstranit, jaké choroby přenáší a jak infikované klíště rozpoznat.
více v článku...
Nemoci přenášené klíštětem
K nejznámějším chorobám přenášeným klíšťaty patří klíšťová encefalitida. Jde o virové onemocnění, u něhož hrozí nákaza zvláště v určitých konkrétních lokalitách (např. Jesenicko, Šumpersko, Bruntálsko okolí Vranovské přehrady). Virus přenáší všechna sající stádia klíštěte. Častěji onemocní chlapci než dívky, u dětí mívá onemocnění zpravidla lehčí průběh. Nejrizikovější je klíšťová encefalitida pro osoby starší 55 let. Nemoc se projevuje vysokou horečkou, zažívacími potížemi, malátností, bolestmi hlavy a svalů. Proti této chorobě naštěstí existuje očkování, které lze doporučit jako účinnou prevenci.
Další známou chorobou je lymeská borelióza. Jde o nejčastější infekci přenášenou klíšťaty. Původcem nemoci je bakterie Borrelia burgdorferi. Nejprve se na místě přisátí klíštěte objeví zarudnutí s bílým středem, další příznaky (zvracení, malátnost, horečka) mohou připomínat chřipku. Až u 30% případů se však tyto prvotní projevy nevyskytnou a projeví se bolesti a otoky kloubů. V pokročilých stádiích je nemoc těžko léčitelná. Může dojít i k zánětlivému onemocnění mozku a míchy.
Kromě klíšťové encefalitidy a lymerské boreliózy však přenáší klíšťata i další choroby (např. babeziózu, rickettsiózu či ehrlichiózu).
Odstraňujeme klíště
Je velmi důležité, abyste klíště správně odstranili. Existují k tomu různé pomůcky (např. speciální klíšťky, háčky či karty), ale postačí vám i obyčejná pinzeta. Pomůcku, s níž klíště odstraňujete, nepoužívejte kvůli riziku infekce k jiným účelům. Nejprve si natáhněte rukavice a vydesinfikujte místo přisátí. Poté klíště odstraňte vyvikláním pomocí pinzety nebo jiné pomůcky. Místo vydesinfikujte a je hotovo. Jestliže nechcete zjišťovat infekčnost klíštěte, spláchněte ho do záchodu. V opačném případě je zabalte a po domluvě zašlete na laboratorní vyšetření.
Jak poznat infikované klíště?
Zda je vytažené klíště infikované lze zjistit pomocí mikroskopické analýzy, kterou za poplatek provádí Státní zdravotní ústav v Praze. Jde o orientační zjištění výskytu borélií. Podrobnější analýzu provádí třeba nestátní zažízení v Českých Budějovicích. Nejde však o levnou záležitost. Labratorní vyšetření na veškeré možné infekce vás vyjde zhruba na 3.200,-Kč