Poznejte svět kryptoměn

Kryptoměny neboli digitální měny jsou fenoménem současnosti. Za jejich vzrůstající oblibou stojí zvláště jejich decentralizovanost. Nejznámější kryptoměnu světa představuje bitcoin, který vznikl roku 2009. Za jeho zrodem stojí osoba nebo skupina lidí označená jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin se vyznačuje kolísavým kurzem, který má však tendenci skokově stoupat. Už dokonce překonal hranici 5.000 dolarů. Podle Jamie Dimona, šéfa jedné z nejstarších a největších amerických bank JPMorgan Chase, může kurz bitcoinu dosáhnout až na 20.000 dolarů. Avšak bitcoin není jedinou digitální měnou, existují jich stovky. Některé z nich šlapou bitcoinu na paty a nabývají tak na významu. Stručně vám některé z nich představíme.

Silné ethereum

Jde o kryptoměnu užívanou od 30. července 2015, kterou vytvořil Vitalik Buterin. Ethereum je založeno na odlišné technologii než bitcoin. Díky tomu se stává komerčně zajímavou a neustále posiluje, což zaujalo řadu komerčních institucí i vlád. Významní příznivci etherea se dokonce sdružili a založili Enterprise Ethereum Alliance. Mezi členy této instituce patří třeba Microsoft či JPMorchan Chase. Podle odhadů by se mělo ethereum do konce roku 2018 stát nejrozšířenější digitální měnou na světě. Zda k tomu skutečně dojde se teprve ukáže.

Firemní ripple

Velmi specifickou kryptoměnu představuje ripple (XRP), který není příliš známý. Většinu digitální měny XRP vlastní její tvůrce. Tím je společnost Ripple. Oproti např. bitcoinům se netěží, navíc není zcela decentralizován a je určen zvláště pro firemní segment. Tvůrci XRP bývají příznivci klasických kryptoměn často kritizováni za úzké vztahy s finančními institucemi.

Nenáročný litecoin

Hledáte-li digitální měnu s minimálními transakčními náklady, tak vás zaujme litecoin (LTC). Jedná se o dobře zavedenou kryptoměnu založenou na platformě Bitcoin. Litecoin vznikl roku 2011 a vytvořil ji Charles Lee.

Bezpečné monero

K nejlépe zabezpečeným kryptoměnám se řadí monero (XMR), které vzniklo v dubnu roku 2014. Je založeno na CryptoNote protokolu a při jeho tvorbě byla zvláštní pozornost věnována snaze o zachování soukromí uživatelů a jejich naprostou anonymitu při finančním styku.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment