Posuňte svůj leadership na další metu díky NLP

V posledních dvou letech se čím dál více českých firem rozhodlo investovat do svého managementu a pomoci jim ovládnout pokročilé dovednosti v leadershipu. A tak se čím dál častěji začíná ve vedení firem skloňovat výraz „nlp“. V tomto článku si proto řekneme, o co jde, a jak vy a vaše firma můžete díky NLP vyrůst. 

Nová doba si žádá kvalitní leadery

Výzev v moderním leadershipu rok od roku přibývá – jak si udržet zaměstnance a zabránit jejich přetažení nebo odchodu jinam, jak pracovníky vést skrze pozitivní  a přátelský leadership a nikoliv represe a nátlak, nebo jak zvyšovat efektivitu a kvalitu práce, spokojenost a angažovanosti lidí.

Proč se o NLP skutečně zajímat?

Od 70. let minulého století začala v USA v Santa Cruz na univerzitě vnikat vysoce efektivní metoda práce s lidmi, která se souhrnně označuje jako NLP.

Tato metoda je rozvíjena už téměř 50 let. Z jejich benefitů těží lidé jako např. známý filantrop a majitel technologického giganta Bill Gates, nebo americký stratég a poradce amerických prezidentů a dvou královských rodin Tony Robbins.

Asi si tak říkáte, co je tak uchvátilo? Pojďme se na to hned podívat!

Celý koncept neurolingvistického programování – nlp, je o třech prvcích:

  1. NEURO – popisuje fungování vašeho mozku a zpracovávání vstupních informací skrze smysly do jednotlivých mozkových center.

  2. LINGVISTIKA – vypovídá o jazykovém pojmenovávání toho, co máme uloženo za obrazy a představy věcí, lidí a skutečností, se kterými jsme se setkali. My sami dáváme věcem určitý význam – a podle toho se k tomu i chováme. Proto změníme-li význam k něčemu, změní se pro nás (subjektivně) i dané věci ve své podstatě.

  3. PROGRAMOVÁNÍ – určuje způsob, jak vnikají vzorce našeho chovaní. Proč děláme to, co děláme. Proč se zachováme určitým způsobem. A hlavně – jak změnit limitující nebo destruktivní vzorce našeho vlastního chování (nebo chování jiných). A o tom NLP zejména je.

Ve světě úspěšných tak platí jednoduchá rovnice:
ÚSPĚCH = Dlouhodobě soustředěná akce + Vhodná strategie – Interference.

A právě to třetí (interference) může být o tom, že my sami si dáváme překážky do cesty – např. opadne naše motivace, ztratíme svůj focus, znásobí se vnitřní pochybnosti a nejistoty, nebo začneme dělat podvědomě činnosti, které nás od úspěchu zpomalují anebo zcela odrazují.

Sami si určitě vzpomenete na situace, kdy jste o něčem pochybovali. Kdy jste prokrastinovali místo toho, abyste plnili v maximální výkonnosti a zapálení stanovené cíle.

Dobrá zpráva – a přesně s tím vám NLP pomůže. Učiní z vás výkonnější „mašinu“ na výsledky, vaše mysl bude soustředěnější, disciplinovanější, a vy produktivnější.

Proto je rozumné přemýšlet nad absolvováním NLP kurzu nebo NLP výcviku.

Jak NLP souvisí s leadershipem?

Metodika je postavená na principu „poznání mapy světa druhého“.

Znamená to, že každý z nás máme a nosíme ve své hlavě své „interní“ mapy světa, protože každý máme jinou historii, přišli jsme do styku s trochu jinými informacemi, a tak nikdo z nás není stejný.

V NLP se učíte, jak lépe chápat druhé lidi (a tedy mapy světa druhých). Díky pochopení můžete lépe komunikovat. Lépe vést. Lépe řídit. A taky správně motivovat své pracovníky či zaměstnance.

NLP si proto oblíbili kouči, terapeuti, psychologové a celá řada poradců a mentorů a učitelů, aby dokázali lépe a efektivněji pracovat se svými klienty a dosahovali lepších výsledků a chtěných změn (u nich samých a nejlépe v jejich nitru – uvnitř).

Je to vědecky postavená metoda, která se rozvíjela několik desítek let a obsahuje k dnešku desítky precizních technik zmodelovaných z psychoterapie, Gestalt terapie, hypnoterapie a rodinné terapie, tedy z těch nejnáročnějších humanitních disciplín.

Lze kvalitní výcvik NLP doporučit každému, kdo stojí o zvýšení osobní výkonnosti a spokojenosti (praktikanti vždy pracují a trénují na sobě a tím tak „odstraňují“ své vnitřní a mentální bloky), tak těm, kdo chtějí těchto pokročilých vědeckých postupů využít pro špičkovou práci a vedení druhých, aby i oni mohli dosáhnout znatelně lepších výsledků.

Otevřete dveře k novému potenciálu svého vedení a začněte žasnout nad výsledky, které začnete vidět kolem sebe i cítit sami na sobě v každém dni.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment