Offshore podnikání v daňových rájích

Offshore společnosti jsou stále populárnějším způsobem, jak začít podnikat. Co to vlastně je, proč jsou tolik výhodné a jak vypadá založení takové společnosti?

Co znamená offshore podnikání

Pojem offshore bychom mohli volně přeložit jako „na moři“. Jako offshore označujeme tu společnost, která má formálně svoje sídlo v zemi, které se říká daňový ráj. Reálná působnost takové společnosti je přitom jinde.

Offshore podnikání využívají ve velké míře české i světové firmy. Patří mezi ně například společnost Google, která si daňovou zátěž snižuje převodem na dceřinnou společnost, která sídlí na Bermudách.

Google není jediným subjektem, stejně se chová i technologický gigant Apple nebo Facebook. Z českých společností jsou na tom podobně například Alza nebo Mall. 

Co je to daňový ráj

Uvádí se, že pokud firma odvede na daních asi 300 000 Kč, už se jí vyplatí přemýšlet o přesunu do zahraničí. Pro drobné obchodníky zakládání offshore společnosti povětšinou smysl nemá.

Do daňového ráje firmy nemizí jen kvůli daním, které jsou většinou velmi nízké či vůbec žádné. Výhodou je také ochrana soukromí i majetku díky zachování anonymity. Podnikatelé také vítají lepší právní prostředí a snazší vymahatelnost práva.

Snazší je i celková administrativa, v některých případech se například nevyžaduje vedení účetnictví.

Nejoblíbenějším daňovým rájem Čechů je Kypr. V hojné míře se české firmy stěhují také směr Nizozemí nebo Seychel. V kurzu jsou i Britské Panenské ostrovy. Status populárního daňového ráje má také Belize nebo Spojené arabské emiráty.

Za určitých podmínek ale můžeme jako daňový ráj označit například USA. Konkrétní jurisdikci je nutné si vybrat v závislosti na typu podnikání.

Jedná se o postup, který je v souladu se zákonem, jak se shodují odborníci, a priori v tomto případě určitě nemusí jít o praní špinavých peněz.

Snaha o maximální možnou míru anonymity je, jestliže se firmě ekonomicky začne dařit, zcela legitimní. I offshore firmy se musejí řídit zákonem danými pravidly.

Jak založit firmu v daňovém ráji

Nejedná se o administrativně komplikovaný proces, společnost můžete mít založenou již za několik týdnů. Případně rychleji, pokud využijete status tzv. ready made společností.

To jsou ty, které už jsou založené. Splňují všechny formální náležitosti k tomu, abyste s nimi mohli začít prakticky okamžitě podnikat, jakmile je koupíte. Existují totiž firmy, které se na zakládání takovýchto firem i v zahraničí specializují.

Standardně se ready made společnosti prodávají „čisté“, takové, které nikdy nepodnikaly. Za určitých podmínek se ale může jednat i o firmy s historií. Ty zpravidla bývají dražší. Pokud si koupíte běžnou ready made společnost, musíte si ověřit, že skutečně nikdy nevyvíjela žádnou činnost.

Jen díky tomu máte proto jistotu, že na ní neváznou žádné nevyřešené závazky. Rovněž musí mít již v okamžiku prodeje vám splacen základní kapitál.

Vzhledem k tomu, že ne každému se offshore podnikání vlastně vyplatí, určitě je na místě nezakládat společnost na vlastní pěst, ale obrátit se na odborníky, kteří vám doporučí nejvhodnější postup na míru právě vaší činnosti.

Offshore například v praxi nepřinese výhodu tomu, kdo obchoduje se zbožím. Prakticky pak nezáleží na tom, jestli je prodejcem zrovna české s.r.o. nebo společnost zdaněná za hranicemi. Smysl nemá offshore pro většinu řemeslných činností provozovaných v tuzemsku atd.

Kolik stojí offshore společnost

Za tuto službu zaplatíte v součtu několik desítek tisíc korun. Je potřeba si ověřit, jestli je deklarovaná cena opravdu konečná a nečekají na vás žádné skryté poplatky. Mezi poskytovateli této služby si tak vyberte vždy toho seriózního, na kterého se vám podaří najít pozitivní reference dalších klientů.

Autor: Parkerhill

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment