Mít helmu se vyplatí

Helmy bývají nezbytnou součástí vybavení u většiny sportů. Jestliže se jedná o závodní dráhu, jsou dokonce pro každého závodníka povinné.

Pokud se zaměříme na konkrétní sport – cyklistiku, je dokonce zákonem povinné, aby děti do dovršení své plnoletosti, měly helmu neustále na hlavě, pokud vyjedou na kole na pozemní komunikace.

Rodiče by svým dětem neměli dávat pouze kázání, ale měli by jim jít příkladem. Helmy zajišťují jejich nositeli bezpečí při jakémkoli úrazu, a kolikrát vám mohou i zachránit život, ať už se jedná o letní, zimní nebo vodní sporty. Neříkejte helmě nejen proto, že si myslíte, že vám nesluší.

více v článku...

Jak vybrat helmu

  • Velikost – ať už si vybíráte helmu na jakýkoliv sport, všeobecně platí, že přilba musí sedět na hlavě. Pokud vám bude plandat, hlavu vám nikdy neochrání, v takovém případě ji máte zcela zbytečně. Jestliže tedy chcete vybrat helmu bez osoby, která ji má nosit, postačí vám změřit obvod hlavy na centimetry, a poté helmu vybrat. Vhodnější varianta ovšem bývá, když si ji účastník vždy vyzkouší.
  • Nastavitelnost – jestliže vybíráte helmu dětem, volte helmy s kolečkem vzadu, abyste jim mohli nastavit větší velikost. Dětem hlava neustále roste, nebudete tak muset kupovat každou chvilku jinou.
  • Druh sportu – helmu samozřejmě také budete muset vybírat podle toho, o jaký druh sportu se jedná.
  • Certifikát – na helmě nikdy nešetřete finance. Vybrat si správnou helmu je velice důležité, protože helmy, které bývají levné, nejsou certifikované. Nejedná se o bezcenný doklad. Certifikované helmy jsou vyzkoušené, takže se můžete spolehnout na jejich stoprocentní ochranu, která byla vyzkoušena v extrémních situacích. 

Helma na vodní sporty

V současné době se hodně rozmohl vodní sport wakeboarding a kiteboarding, takže helmy na vodu bývají velice důležité. Využít je však můžete i na klasické sjíždění řeky. Helmy využijte obzvláště pro děti. Prudký náraz na vodní plochu vám může ublížit stejně jako pád z kola na silnici nebo úraz na svahu na lyžích.

Helmy na vodní sporty bývají však trošku jinak vytvarované. Mezi její přednosti patří velice tvrdá vnější strana, která se při nárazu neprohne dovnitř, nepoškodí se na hlava, oproti cyklistické helmě se jedná o veliký rozdíl.

Jednak není tak pevná a zároveň není ani celkově uzavřená. Vnitřní strana ochranné helmy bývá měkčí a dostatečně vyztužená. Zároveň je vnitřní materiál z látky, která nesaje vodu, takže helma není tak těžká, když ji máte na hlavě.

Jejich upevnění k hlavě je klasickým způsobem pomocí řemínku, který je nastavitelný a zapíná se pod bradou. Helmy na vodní sporty ochraňují celý povrch hlavy, čelo, týl a částečně i uši.

Pokud se nedopatřením stane nějaký vážnější úraz, nikdy poraněnému helmu nesundávejte, mohli byste mu spíše ublížit. Vždy vyčkejte příchodu lékaře.

A jaké jsou vaše zkušenosti s ochrannými helmami na vodní sporty?

Spread the love

Related posts

Leave a Comment