Kaligrafie – jak s ní začít?

Věděli jste, že kaligrafie je považována ve východních civilizacích za velmi cenné umění? Rádi byste se toto umění naučili? Pokud se budete držet našich tipů, půjde vám tento úžasný krasopis snáze.

více v článku...

Správný úhel pera

Než se pustíte do psaní, je potřeba upravit úhel pera. To byste měli držet v pevném úhlu, asi 30-60 stupňů a hrot pera by měl směřovat diagonálně zleva od vás. Při vytváření křivek a linií by se hrot neměl otáčet. Místo toho by vaše kaligrafické pero mělo vždy ukazovat na konkrétní směr. Aby vaše písmo mělo pravidelnou podobu, záleží právě na směru hrotu.

Pozor na ztuhlost

Uvolněte se, uvolněte ruce, paže a nechte pero pohybovat jemnými tahy na papíře tam a zpět. Při psaní příliš netlačte. Jestliže máte tendence se silně opírat o zápěstí nebo o loket, váš styl kaligrafického písma bude velmi ovlivněn, tzn., že písmena budou vypadat nemotorně, neprofesionálně. Zkuste ani příliš na hrot pera netlačit, aby nedošlo k jeho zlomení.

Cvičte čáry

Zkoušejte si kreslit čáry vodorovné, svislé a rovnoběžné. V kaligrafii jsou někdy vyžadovány i diagonální čáry. Pokud vás zajímá, jak psát kurzívou, vytvořte řádky tak, aby směřovaly směrem vzhůru a do pravého směru. Chcete-li psát římským stylem, nakreslete rovné svislé čáry nahoru a dolů. Pamatujte, že úhel pera je zcela nezávislý na tom, jakou čáru kreslíte.

Vybírejte správný inkoust

I když je na trhu nepřeberné množství typů inkoustů a jejich barev, vždy vyhledávejte inkoust voděodolný. S barvou inkoustu zvažte i barvu a materiál papíru.

I vy máte své tajné triky? Byli jste dost trpěliví nebo jste to po pár dnech vzdali? Žádný učený z nebe nespadl, tak i při kaligrafii musí mít člověk hodně trpělivosti, než přijde na to, jak správně kaligrafická pera používat. Přejeme pevné nervy.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment