Je wakeboarding pro každého?

Wakeboarding je stále populárnějším vodním sportem. Co musíte umět k tomu, abyste ho mohli z provozovat a je potřeba nějaké speciální vybavení?

Co je wakeboarding

Při wakeboardingu se jezdec nechá táhnout lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Sport představuje propojení vodního lyžování a surfingu. Prkno, na kterém sportovec jede, připomíná snowboard.

Ještě ne pod názvem wakeboarding se tento sport objevil v 80. letech v Austrálii. Stojí za ním muž jménem Jeff Darby. Ten spolu se svými přáteli poprvé navrhnou speciální prkna určená k jízdě na vodě.

Tehdy se ale tato prkna ještě nazývala Skurfer (a pod touto značkou se i prodávala) a s nimi celý sport skurfing. Tito skurfeři se nechávali táhnout komorovým drakem.

V historii wakeboardingu však figuruje také jméno Howard Jacobs, který se na Floridě proháněl na sufovém prkně za motorovým člunem. A to zhruba ve stejnou dobu jako Darby.

Kořeny wakeboardingu jsou tak spletitější, byť Darby bývá jako zakladatel uznáván asi nejvíce.

Co musím umět na wakeboard 

Pokud umíte jezdit na snowboardu, dobrou zprávou je, že některé dovednosti můžete využít i tady. Wakeboarding je poměrně náročný adrenalinový sport z hlediska zátěže. Dochází při něm ke zlepšení koordinace, síly, flexibility a rychlosti.

Pod vedením zkušeného instruktora si však základy jízdy osvojit jednoznačně lze. Rekreační úroveň přirozeně není tak intenzivní jako profesionální sport a pod odborným dohledem často jízdu zkoušejí dokonce i malé děti.

Nutné je na počátku nacvičit trénink rovnováhy. Základní pozice je tak, aby tělo bylo ve směru přímky, kterou tvoří kotník s kolenem přední nohy přes pánev. Většina váhy pak spočívá na zadní noze, přední noha je mírně pokrčená.

Při jízdě si pak musí sportovec osvojit pohyb spočívající v neúplném natažení rukou a pokrčení přední nohy. Podmínkou pro jízdu je se naučit vhodně rozložit váhu na obě nohy, pokrčení by mělo být jen mírné, ze začátku se ale nejspíše neubráníte tomu pokrčit více, čímž dojde ke snížení těžiště těla.

Co je potřeba na wakeboard

Základní vybavení je jasné: Potřebujete především prkno a motorový člun nebo draka. Nic z toho si nemusíte pro začátek kupovat, také wakeboardy se běžně půjčují. Nutnou součástí výbavy wakera je stejně tak vázání.

Z bezpečnostních prvků je určitě nutná helma, ve wakeparku vám ji půjčí dokonce automaticky. Vyplatí se také wakeboardová vesta, na začátku určitě budete padat a časté pády do vody poměrně bolí.

Povinný není neopren, pokud jezdíte jen za teplého počasí, obejdete se bez něj a můžete jezdit třeba v plavkách.

Pokud zjistíte, že je wakeboarding sport přesně pro vás, určitě se vám časem vyplatí si pořídit vybavení vlastní. I když se počáteční náklady na vybavení mohou zdát vysoké, zvažte že jde o investici do zábavy, která vám vydrží celou řadu let. Další náklady budou již jen na jízdy.

Autor: Mysticstore

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment