Jaké tulipány vybrat do zahrady?

Růže je považována za královnu květin, tulipán lze zase označit za krále cibulovin. Současný symbol Nizozemí pochází z Turecka a do Evropy se dostal v 16. století. Od té doby se tulipán zabydlel nejen na nizozemských zahradách, ale našel nadšené pěstitele i v Česku. Náš zrak okouzluje svou křehkou krásou a nesporně vás zaujme i svou specifickou jemnou vůní. Zatoužili jste po záhonu tulipánů u vás doma, ale nevíte si rady s jejich výběrem? Připravili jsme pro vás pár tipů a rad, které při vybírání oceníte.

Vyberte typ záhonu pro tulipán

Chcete-li rozšířit svůj pěstitelský repertoár o tulipány, vyjasněte si svá očekávání a zhodnoťte své zahradnické zkušenosti s cibulovinami. Rovněž si prohlédněte již vytvořené květinové záhony, které máte. Je vaše zahrada spíše domovem letniček či trvalek? Pokud uvažujete o tulipánech v letničkovém záhonu, čeká vás po jejich odkvětu práce s cibulkami. Vyjmete je z půdy a uskladníte do podzimu, kdy cibulky znovu zasadíte. Zahrada plná trvalkových záhonů vám nepřinese mnoho práce navíc, jestliže upřednostníte zakrslé druhy tulipánu. Doporučit lze např. tulipán Kaufmanův či tulipán Greigův. Spokojeni budete i s jejich kultivary. Předností zakrslých druhů je fakt, že zpravidla nevyžadují vyjímání cibulek po odkvětu vrchní části rostliny. Tulipánům lze věnovat i samostatný záhon, který se nejlépe vyjímá mezi záhony s jinými cibulovinami.

Zahrada vyžaduje vhodnou barevnou kompozici

Nezbytné je se zamyslet nad barevnou kompozicí záhonu. Tulipán totiž patří k rostlinám s nepřeberným množstvím barevných variací. V jakých barevných tónech je oděna vaše zahrada během roku? Odstíny květin spolu mají ladit, jinak působí kompozice nesourodě a tříští se. Ideální je nakombinovat druhy tulipánu jak podle barvy, tak podle doby kvetení. Nejvhodnější řešení představuje mít v záhonu zástupce tulipánu kvetoucí v různých částech sezóny. Zajistíte tak, že zahrada bude stále hýřit barvami. K časně kvetoucím druhům patří např. tulipán nízký. Mezi druhy kvetoucí uprostřed sezóny najdete některé Darwinovy hybridy a k pozdně kvetoucím se řadí např. liliovité tulipány.

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment