Jak na údržbu fotovoltaické elektrárny?

Pořídili jste si fotovoltaickou elektrárnu a těšíte se, že odteď už si budete jen užívat sníženou spotřebu energie? Prvních pár měsíců tomu tak opravu bude. Aby ale fotovoltaická elektrárna dlouhodobě dobře sloužila, je třeba o ni pečovat a provádět pravidelnou údržbu. Při zanedbávání čištění se totiž sníží přísun slunečního záření a dojde ke ztrátě výkonu.

Se znečištěním klesá výkonnost

Déšť a prach neodnese veškeré znečištění panelů, a tak musíme vzít čas od času věci do vlastních rukou. Na panelech se usazuje nejen prach, ale také mastnota, chemikálie, ptačí exkrementy a hmyz. Po třech letech může bez čištění výkonnost klesnout až o 14 %. Frekvence čištění závisí na typu panelů, umístění i na tom, zda žijete ve městě či na vesnici.

Fotovoltaické panely je možné umývat klasickým mopem a stěrkou, ideálně vodou se speciálním čisticím prostředkem, který částečně zabraňuje budoucímu usazování nečistot. Speciální péči je třeba věnovat rámům, které se často zanáší chemikáliemi. Nezapomeňte na to, že v zimě je třeba z panelů odhrnovat sníh, který rovněž brání přístupu i toho mála slunečních paprsků, kterých se dočkáme.

Alespoň jednou za dva roky nechte kontrolu na odborníkovi

Minimálně jednou za dva roky by měl fotovoltaiku zkontrolovat odborník, který speciálními diagnostickými přístroji odhalí poškozené součástky nebo mechanické poškození kabelů. Měl by překontrolovat pojistky a jističe, jejichž poškození by mohlo vést dokonce i k požáru. Pokud máte fotovoltaiku se střídačem, i ten je třeba zkontrolovat a odstranit z něj prach.

Pravidelná kontrola je základním předpokladem pro to, aby fotovoltaická elektrárna, která má obecně dlouhou životnost, skutečně mohla bezproblémově a efektivně fungovat třeba i 30 let. Panely je nutné kontrolovat také po silných bouřkách, a pokud uvidíte jakékoliv mechanické poškození, je třeba ihned kontaktovat servisní službu a škodu hlásit pojišťovně.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment