Houbařská turistika: Víte, kde rostou?

Jedním z významných českých koníčků je nesporně houbaření. Propadli jste mu také a hledáte vhodné lokality, kde houby nejvíc rostou? Máme pro vás pár tipů na houbařskou turistiku.

Kam na houby? Do Středočeského a Pardubického kraje.

Přestože ještě kvůli suchu nenastaly pravé houbařské žně, můžete na bohatou úrodu narazit. Nejvíce úlovků vás čeká ve Středočeském a Pardubickém kraji. Neúspěch vás zřejmě čeká v Moravskoslezském kraji, při větším úsilí nějaké úlovky objevíte v Olomouckém kraji na Šumpersku.

Středočeský kraj

Mnoho košíků nasbíráte zvláště kolem obce Ruda u Rakovníka. Objevíte hojné množství hříbků, růžovek a klouzků.

Pardubický kraj

Pokud se vypravíte do Pardubického kraje kvůli sběru hub, navštivte okres Chrudim. Mnoho hub roste kolem Hlinska, Vortové a Košinova.

Vysočina

Bohatý úlovek najdete v oblasti Řásné v okrese Jihlava a v okolí Nového Města na Moravě v okrese Žďár nad Sázavou.

Informace o nejlepších lokalitách najdete na internetu

Chcete-li mít nejaktuálnější přehled o houbařských oblastech, využijte internet. Existuje několik portálů pro houbaře, na kterých najdete řadu užitečných informací. Kromě nejlepších lokalit pro houbaření se dozvíte mnoho zajímavostí o houbách i tipy na skvělé recepty z hub. Doporučujeme třeba web houbareni.cz nebo nahouby.cz.

Pozor na houbaření v zahraničí! Hrozí vám pokuty.

Chcete-li zkusit své houbařské štěstí na zahraniční dovolené, zjistěte si nejprve tamní poměry. V některých státech můžete dostat za sběr hub nemalou pokutu (např. ve Velké Británii či Rakousku). Přátelsky naklonění k houbaření jsou na Slovensku, v Polsku a Rusku. Rájem houbařů je Skandinávie, přestože místní obyvatelé houby příliš nesbírají. Sběru hub se ve Skandinávii věnují zvláště ruští přistěhovalci.

Jaké houby sbírat? Upřednostněte nejsnáze rozpoznatelné druhy.

Pokud nepatříte k dostatečně zkušeným houbařům, zaměřte se na sběr nejznámějších a nejsnáze rozpoznatelných druhů. Je také třeba vědět, že některé druhy jsou jedovaté pouze za syrova (např. václavka smrková). Vyhnete se nepříjemným zdravotním obtížím a otravám z jedovatých hub.
Pro sběr doporučujeme např. bedlu vysokou, čirůvku dvoubarvou, holubinku černající, křemenáče či kozáky.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment