Existuje prevence proti vzniku křečových žil?

Křečové žíly nejsou jen estetickým problémem, který dokáže potrápit nejednu ženu. Už dávno není pravidlem, že by se křečové žíly, kterým se rovněž říká žilní městky nebo také varixy, týkaly pouze žen v letech – stále častěji trápí i mladé ženy, kterým ubírají na sebevědomí a nutí je nosit dlouhé kalhoty a sukně nechat uložené hluboko ve skříni. Nabízí se otázka, zda se vůbec dá křečovým žilám nějak předejít…?!

Co jsou křečové žíly?

Na začátek ještě stručná definice toho, co to vlastně jsou křečové žíly a jak vznikají. Varixy jsou vakovitě rozšířené úseky hlavních žil. Jedná se o civilizační chorobu, která postihuje 30 – 60 procent lidí a často se neptá, jestli se jedná o dvacetiletou nebo třeba padesátiletou ženu. Křečové žíly vzniknou tak, že dojde k rozšíření žíly a následné nedomykavosti žilních chlopní. To má za následek zvýšení žilního tlaku při zpětném průtoku krve.

Dá se varixům předejít?

Určitě vás zajímá, jestli se dá křečovým žilám nějak předejít, případně co můžete udělat pro to, abyste snížili riziko jejich vzniku. Máme pár tipů, které by mohly pomoci.

·         Pohyb a zase jenom pohyb

Stejně jako u celé řady dalších zdravotních obtíží funguje jako skvělá prevence pravidelný pohyb. Pokud nejste lační po sportování, bohatě postačí i svižnější procházky. Záleží tedy jen na vás, jaký druh pohybu si najdete.

·         Správná strava dokáže ledasco

Možná vás to ani nepřekvapí, ale další možnou prevencí proti vzniku varixů je správná strava. Uvědomte si, že vaše tělo reaguje na to, co jíte. Pokud se stravujete nezdravě, nemůžete se divit, že se vám tělo odvděčí kily navíc i některými zdravotními obtížemi. Zamyslete se proto nad skladbou svého jídelníčku, která dokáže udělat ledasco.

·         Prokrvování nohou ničemu neuškodí

Máte-li sedavé zaměstnání, dbejte na to, abyste nohy pravidelně prokrvovali. Když vám to situace umožní, jděte se třeba na dvě minutky projít, někdy postačí i protažení nohou pod stolem, případně můžete několikrát zakroužit chodidly.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment