Demolice je opakem rekonstrukce, přesto se jí lidé vyhýbají

Demoliční práce a bourací práce nepatří zrovna k oblíbeným. Lidé se jim poměrně vyhýbají, a to proto, že ze slova “demolice” jde zkrátka strach a respekt. Není to však nic jiného než obyčejný opak rekonstrukce. A mnohdy je demolice dokonce výhodnějším a lepším krokem než zmiňovaná rekonstrukce, která by mohla přijít člověka na nemalé peníze. 

Zdemolovat lze menší domy i vyšší stavby

V současné době se při demolici využívá celá spousta nejrůznějších zařízení, strojů a nářadí. Zatímco menší domy, které mají maximálně tři podlaží, lze zbourat hravě bagrem nebo buldozerem, k demolici vyšších budov je nutné použít jinou, speciální techniku. 

Například se při demolici vyšších budov používají takzvané bourací hydraulické nůžky, které jsou často tím nejvhodnějším a zároveň i nejekonomičtějším řešením. Velice často se používá i demoliční koule, která se rozhoupává k bočním stranám budovy. Zatímco hydraulické nůžky se používají při demolici v různých polohách, na demoliční kouli se nedá dopustit při bourání zdiva, na které je velice efektivní. 

Při demolici se používají i výbušniny

Proč se lidé bojí demolice? Možná za to můžou výbušniny, které se velice často používají při bourání nemovitostí. S pomocí výbušnin, respektive takzvaným odstřelem se bourají například rozměrné nebo příliš vysoké budovy, dále také komíny nebo i u bourání menších struktur jsou výbušniny stále oblíbenější.

K dalším strojům nebo zařízením, které se používají při demoličních pracích, patří také pneumatická kladiva, která se využívají hlavně při bourání betonových zdí nebo při bourání vozovek a chodníků. 

Stojí za zmínku i technologie řezání plamenem, které se také jinak říká řezání kyslíkem. Tato technologie se využívá především při bourání velkých ocelových nebo podobných staveb, které mají kovový skelet.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment