CNC stroj je rychlý a přesný pracovník

Moderní průmysl se začal automatizovat již v minulém století. S CNC stroji se setkáváme stále častěji v menších provozovnách. Především cenová dostupnost a rychlá návratnost dělají z těchto strojů zajímavou investici. Stroje a zařízení mají mnoho podob a slouží na nejrůznější aplikace použití.

V dřevoobráběcích výrobách se můžeme setkat s CNC strojem jako je formátovací pila, CNC router nebo třeba soustruh na dřevo. Všechny tyto počítačem řízené stroje pracují na základě předdefinovaných programů a spíše, než na šikovnost manuální práce je zde kladen důraz na programátora. Podobně tyto předpoklady začínají platit také v textilním průmyslu nebo v reklamních agenturách, kde záleží na kreativitě nápadu, ale samotnou realizaci již provádí nějaký CNC stroj.

Ve velkých a těžkých průmyslech se objevují stroje jako CNC frézka nebo soustruh již po desetiletí, ale rovněž tyto obráběcí stroje podléhají nekompromisnímu vývoji a jsou stále lepší a mají více možností. Vrcholem nabídky jsou celá obráběcí centra, která umějí na jedno upnutí obrobku soustružit, frézovat či také brousit. Objevují s v různých provedeních a s různými počty řízených os. Zvláštní kapitolou je jednoúčelový stroj řízený také počítačem. Většinou se jedná o unikátní funkci, na kterou nelze použít některý typizovaný stroj a je nutné vymyslet a vyrobit jednoúčelový stroj od začátku. Vývoj CNC strojů pokračuje obrovským tempem a automatizace výrobních procesů se bude rozšiřovat skrze všechna odvětví průmyslu.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment