Chyby v nastavení nové firmy, kterých se podnikatelé často dopouští

Založení společnosti s ručením omezeným nebo akciové firmy je otázkou pár minut, tedy pokud se na tom podílí i zkušený advokát či právník. V případě, že se pomoc odborníka nevyhledá, může se začínající podnikatel dopustit celé spousty chyb, které mu mohou nejen první měsíce, ale i následující roky značně znepříjemnit. Zmiňme si alespoň některé z nich, které často bývají na programu dne.

Neshoda společníků? Nevyřešena

Zejména když je společnost tvořena vícero společníky, je klíčové mít pojištěnou situaci, ve které by nastala neshoda společníků. I když si mohou být členové správní rady opravdu blízcí, názory se mohou v mnoha ohledech a chvílích rozdělit. Aby nebyla situace bezvýchodnou, je zapotřebí mít stanovenou jednu jedinou osobu, která v případě neshody věc rozhodne.

Definici toho, kdo bude mít poslední slovo při rozhodování, nebo jak to vlastně bude v případě neshody společníků vypadat, je nutné uvést do smluv, které budou všemi členy podepsány. Ústí dohody jsou sice také v pořádku, ale jejich prokázání je v pozdějších letech takřka nemožné.

Kapitál? Stačí

Při zakládání společnosti na vašich bedrech stojí také otázka, kolik budete do společnosti investovat. Jak vysoký bude kapitál, který vložíte do svého podnikání? Řada podnikatelů dělá tu chybu, že investujte pouze hrstku toho, co by ve skutečnosti měla. Respektive že volí kapitál příliš nízký, čehož později litují, protože prvotní investice jsou daleko větší, než by se člověku zdálo.

Když se však připravíte na možné scénáře tím, že do svého firemního rozpočtu vložíte větší obnos, těžit z něj můžete i posléze. Zvažte proto dobře, kolik do nové firmy chcete investovat, respektive kolik by bylo nejlepší investovat.

Žádné omezení převoditelnosti podílů

Zejména pokud je společnost tvořená několika vlastníky je klíčové zajistit takzvanou převoditelnost podílů. Stanovíte tím podmínky týkající se převodu podílů i na třetí osoby, které se poté automaticky stávají součástí valné hromady.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment