Chovatelství jako byznys. Lze se jím uživit?

Někomu se poštěstí živit se tím, co je zároveň jeho koníčkem. Za takové šťastlivce považujeme třeba chovatele domácích mazlíčků, kteří prodávají odchovaná mláďata a kvalitou svého chovu se pyšní na výstavách daného zvířecího druhu a plemene. Patříte-li k milovníkům psů, koček nebo jiných domácích mazlíčků, možná jste o profesionálním chovatelství již uvažovali. Nesporně jde o zajímavé a krásné povolání, ale jak je to s výdělkem? Co chovatelství obnáší a chov kterých zvířat je nejvýnosnější?

Nejvíc vydělávají množírny, slušní chovatelé jsou na tom hůře.

Chovatelstvím se uživit lze, astronomické příjmy však nečekejte. Seriózní chovatelé s oficiální chovnou stanicí si za jedno mládě sice mnohdy účtují vysoké sumy v řádu tisíců, ale většina ceny jim pokrývá vynaložené náklady. O chovaná zvířata se totiž pečlivě starají a poskytují jim kvalitní stravu i veterinární péči. Na prodeji domácích mazlíčků bohužel nejvíc vydělávají množírny, kde jsou zvířata velmi zanedbávána a týrána. Množitelům jde totiž výhradně o zisk, kvalita života zvířat je nezajímá. Specializují zvláště na chov momentálně nejpopulárnějších plemen a řídí se heslem: „Čím víc mláďat, tím víc peněz.“ Zvíře z množírny je však často v tak zuboženém stavu, že brzo hyne.

Trnitá cesta chovatele – obstojí jen vytrvalí nadšenci

Pokud chcete být seriózním chovatelem a získat si v tomto oboru dobré renomé, čeká vás trnitá cesta k úspěchu. Kromě výběru chovaného druhu musíte počítat s nemalou investicí do založení chovné stanice, pořízení chovných jedinců a financování jejich potřeb i poplatky za účast na výstavách apod. Rovněž je potřeba se v oboru vzdělávat. Jde tedy o nelehkou práci a náročný koníček. Vytrvají jen ti nejzapálenější nadšenci pro chovatelství. Když překonáte nesnadné začátky, bude pro vás váš chov představovat zajímavý přivýdělek. Časem se můžete dopracovat k výnosům, které vám umožní se živit pouze chovatelstvím. Zpravidla je to v případech, kdy vaše příjmy tvoří jak odměny za vítězství na výstavách a výnos z prodeje mláďat, tak výnos za poskytování služeb pro zvířata.

Nejvýnosnější oblasti chovatelství

Chcete-li na chovatelství vydělat, nevyplatí se chov psů. Tam jde především o koníček. Podobné je to s kočkami. Za účelem zisku se vám vyplatí zejména akvaristika či chov papoušků, želv a hadů.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment