Chovat kočku nese rizika. Víte, jaké nemoci přenáší na člověka?

Majitele kočičích mazlíčků následující informace nepotěší. Jejich miláčci totiž mohou přenášet několik tzv. zoonóz. Jedná se o infekční onemocnění přenosné ze zvířete na člověka. Nebojte, své kočky se nemusíte zbavovat. Povíme si nejen to, jaké zoonózy kočka přenáší, ale rovněž jakým způsobem k přenosu infekce dochází a jak nákaze předcházet.

více v článku...

Jak dochází k přenosu zoonóz?

Přenos kočičích zoonóz na člověka je možný v případě, že dojde k přímému kontaktu člověka s trusem či slinami infikované kočky. Riziko představuje i kontakt s vodou či krmivem, které tato kočka požívala. Další příčinou přenosu je kousnutí nebo škrábnutí infikovanou kočkou. Řada onemocnění je rovněž přenášena blechami a klíšťaty.

Kdo je nejvíce v ohrožení?

Většina zoonóz představuje pro převážnou část lidí jen minimální riziko. Nákaza hrozí především dětem, seniorům, osobám s oslabeným imunitním systémem (např. po chemoterapii nebo trpícím AIDS).

Onemocnění nejčastěji přenosné z kočky na člověka a prevence

Z bakteriálních infekcí je nejčastěji přenosnou bartonelóza, která se přenáší kočičím škrábnutím či kousnutím. Nejčastějším přenašečem bývají koťata. Onemocnění je způsobeno bakterií Bartonella henselae, na přenosu bartonelózy se podílí také blechy. Nakažená osoba vykazuje příznaky podobné chřipce, může trpět horečkou, bolestí hlavy, svalů a kloubů. Nemocný má rovněž zvětšené mízní uzliny v oblasti paží, krku a hlavy. Preventivním opatřením je pravidelné odblešování kočky a snaha vyhnout se kočičímu škrábnutí a kousnutí. Osoby se sníženou imunitou musí také omezit kontakt s koťaty na minimum.

Kočky mohou přenášet i salmonelózu a to tak, že vylučuje její bakterie ve stolici. K zamezení riziku infekce postačí nekrmit kočku syrovým masem. Místo toho ji krmte komerčními krmivy (např. granulemi) a tepelně upraveným masem. Nezbytné je rovněž při čištění kočičí toalety používat ochranné rukavice a pečlivým dodržováním hygienických pravidel (mytí rukou, pravidelné čištění a desinfekce kočičí toalety).

Častým onemocněním přenášeným kočkami je toxoplazmóza, kterou vyvolává parazit jménem Toxoplasma gondii. Velmi závažný průběh má onemocnění např. u dětí matek, které se toxoplazmózou nakazily během prvního trimestru těhotenství. Neinfikuje vás přímo kočka, proto se jí nemusíte zbavovat. K nákaze člověka totiž dochází tak, že zkonzumuje parazita v tepelně nedostatečně upraveném mase nebo hlínou kontaminované neomyté zelenině a ovoci. Po pozření cysty parazita se v těle vylíhnou tachyzoiti migrující tělem a způsobující záněty (např. ve svalech, očích, mozku či jiných orgánech) a poškození napadené tkáně. U kočky dochází k nákaze např. pozřením hlodavce
či syrového masa obsahujícího cysty parazita. Infikovaná kočka následně vylučuje cysty trusem, nákaza se u ní projevuje průjmem. Nejnáchylnější k nákaze bývají koťata a mladé kočky. Preventivním opatřením je dodržování hygienických zásad (mytí rukou po přípravě pokrmů ze syrového masa, omývání ovoce a zeleniny před jejich konzumací, nošení ochranných rukavic při čištění kočičí toalety a při práci na zahradě). Samozřejmostí je rovněž konzumace jen dobře tepelně upraveného masa. Těhotné ženy a osoby se sníženou imunitou raději nemají čistit kočičí toaletu.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment