Alergičtí můžete být i na chlad! Jak to poznáte?

Možná jste o ní ještě neslyšeli, ale opravdu existuje. Alergie na chlad je poměrně vzácná forma fyzikálně podmíněné kopřivky. Trpí jí 0,05% populace a častěji postihuje ženy než muže. Chladová kopřivka se obvykle projeví při teplotě kolem 0 °C, výjimečně i při teplotě 10 °C a více. Objeví se na kůži po kontaktu s alergenem (studenou vodou, vzduchem či předmětem). Vyvolat ji může také konzumace chladného nápoje nebo jídla. Nejčastěji se chladová kopřivka vyskytuje v zimním období (např. při pobytu na chladném vzduchu nebo přechodu z tepla do zimy), ale může k ní dojít i v létě (při koupání v chladné vodě nebo při konzumaci studené zmrzliny).

Jak se chladová alergie projevuje?alergie-na-chlad-telo-clanku

V zimním období se alergie na chlad projevuje vyrážkou a otoky odkrytých částí těla, zarudnutím a popraskáním pokožky, dýchacími potížemi, dlouhotrvající vodnatou rýmou.

V horkém létě může při konzumaci zmrzliny a chlazených nápojů dojít k otoku rtů a jazyka. Doprovodným jevem bývá i kašel, vodnatá rýma či slzotok. Může dojít i k astmatickému záchvatu. Při plavání ve studené vodě hrozí dušnost, bolest hlavy, náhlý pokles krevního tlaku i ztráta vědomí.

Potvrzení nemoci a její léčba

Máte podezření, že trpíte alergií na chlad? Pak je nezbytné navštívit svého ošetřujícího lékaře. Ten provede tzv. kontaktní chladový test (zpravidla přiložením zkumavky s ledem na zápěstí). Krevním testem se zjití, zda nemáte nadměrně zvýšené množství chladových protilátek (tzv. kryoglobulinů). Důkladné vyšetření vyloučí případný výskyt jiných onemocnění (např. myelomu, streptokokových infekcí nebo kryoglobulinemie).

Chladová alergie se léčí užíváním antihistaminik. Zvláště v zimním období se vyhýbejte prudkým změnám teplot a pokožku ošetřujte ochranným krémem. Velmi důležité je chránit odkryté části těla před působením chladného větru a mrazu (zvláště hlavu a ruce). Trpíte-li chladovou alergií, tak raději v chladném zimním počasí bez čepice, šály a rukavic nevycházejte.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment