Aby vaše peněženka byla dlouho hezká

S postupem staletí se měnily platební metody, od výměnný obchod, přes šátky, po mince, přes bankovky ke kreditním kartám, až po kryptoměny. Vývoj lidstva nezastavíme. Avšak s placením souvisí i peněženky. Přestože se může již platit bitcoiny a jinými kryptoměnami, stále u sebe nosíme kožené peněženky. Již několik staletí je kůže pro výrobu peněženek tím nejoblíbenějším materiálem.

Jak se správně starat o koženou peněženku?

Kvalitní kožená peněženka je produktem stoleté tradice řemeslné práce, není nejlevnější záležitostí, proto bychom o ni měli pečovat. Základním způsobem, jak pečovat o pánské i dámské kožené peněženky je třífázový postup, podle kterého bystě měli postupovat, abyste se za svou peněženku nemuseli při placení stydět. 

Jaké to jsou?

  • Čištění
  • Zvlčení
  • Skladování

K čištění byste měli používat měkký, čistý hadřík a čistič kůže. Ujistěte se, že čistíte koženou tašku čistýma rukama. Kožené tašky jsou náchylné k absorpci tuku a mastnoty. Oprašte peněženku suchým hadříkem, či lehce navlhčeným. Pozor, nepoužívejte příliš přípravku, či vody, na kůži to může zanechat nevzhledné mapy. Jednou nebo dvakrát ročně proveďte důkladnější čištění, abyste odstranili nahromaděné nečistoty. Otřete koženou peněženku čisticím prostředkem vyrobeným speciálně pro kůži. Naneste kruhovým pohybem a otřete mírně navlhčeným hadříkem, aby nedošlo k ucpání pórů kůže.

Tak jako u lidské pokožky, kožené výrobky potřebují hydrataci, bez ní kůže v průběhu času vyschne a nevzhledně popraská. Na kůži se v dnešní době prodává spousta výrobků, které působí jako hydratační „kondicionér“.

A teď přijde to hlavní. Dávejte pozor, kde peněženku nosíte a kam ji pokládáte. Pokud ji položíte do mokra, či nedej bože do nějakých vylitých prostředků na úklid, můžete ji nenávratně poškodit. Dámy by ji neměly nosit pohozenou v kabelce. Každá kvalitní kabelka má uvnitř kapsu, do které se může peněženka bezpečně zasunout. Nebude se tak házet v kabelce, odírat se a déle vám vydrží.

Pánské kožené peněženky jsou na tom ještě hůře. Dámy je nosí v kabelce, ale zejména v našich končinách „každý správný chlap“ nosí svou peněženku v zadní kapse u kalhot. Takže na ní denně sedí v práci, kavárně, restauraci, při řízení. A tak pánové své peněženky zatěžují neustálým odíráním v kapse. Velmi často se také stane, že společně s pánem peněženka v kapse navlhne, či dokonce celá zmokne. Pokud se vám toto stane, měli byste z peněženky všechno vybrat, proložit ji nejlépe pergamenovým papírem a nechat ji pozvolně vyschnout. Nedávejte ji nikdy na topení! Až peněženka uschne, nezapomeňte ji opět ošetřit přípravkem na kůži, abyste minimalizovali škody.

Kvalitní kožená peněženka vám vydrží i několik let, pokud se o ni budete řádně starat.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment