Zelenina přímo ze zahrádky

Každý víme, že nejlépe chutná zelenina, kterou si vypěstujeme sami. Ta, do které vložíme své úsilí a již vidíme krůček po krůčku růst a dozrávat. A v tomto složitém období to může být o to příjemnější, když místo toho, abyste se plahočili do obchodu, jen vyjdete na zahradu a utrhnete si rajče přímo do pusy. Ne všechna zelenina ale má na našem území ty nejvhodnější podmínky pro svůj růst. Právě tehdy vám může přijít vhod pořízení skleníku.

 

Výhody skleníku

Mít na své zahradě skleník nebo alespoň pařeniště má hned několik výhod. Skleník v sobě udržuje teplo i vlhkost, proto má příhodné podmínky pro pěstování mnoha druhů zeleniny, které by se bez skleníku pěstovaly jen obtížně. Díky tomu dojde i k prodloužení vegetačního období rostlin, a zelenina vám bude moci plodit mnohem déle. Budete tak mít přístup k čerstvé úrodě téměř po celý rok. Skleník můžete využít i jako prostor na přezimování rostlin, které by jinak přes zimu nevydržely. Zkrátka a jednoduše tak posunete svoje zahradničení na další úroveň.

 

Pár slov k výběru skleníku

Hlavním parametrem skleníku je jeho velikost, která se odvíjí od toho, co všechno byste v něm toužili pěstovat. Pamatujte, že skleník, který má stranu delší než dva metry již je považován za drobnou stavbu a vztahuje se na něj ohlašovací povinnost.  V  takovém případě se pak nevyhnete nějakému tomu papírování, ať už půjde o stavební povolení nebo ohlášení stavby. Samotný skleník pak umístěte na slunné místo, pokud možno tak, aby ho nemohly ohrozit padající větve ze stromů. Co se týče konstrukce skleníku, bývají obvykle dřevěné, ale u větších skleníků se více hodí odolnější kovová konstrukce. Půdorys skleníku je většinou obdélník či jiný mnohoúhelník. Střecha mívá buď tvar V nebo U, u střechy tvaru  U pak je ta výhoda, že skýtá pohodlnější obsluhu díky většímu místu pro průchod skleníkem.  A pokud myslíte zahradničení opravdu vážně, můžete se poohlédnout i po dalším příslušenství, jako je zavlažovací systém nebo automatická kontrola odvětrávání a stínění. Například skleník TULIPAN PRO zajišťuje úplně provětrávání, zalévání dešťovou vodou a pohodlný průchod z obou stran skleníku.

 

 

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment