Začínáme s paddleboardingem

Paddleboarding je novým moderním sportem, zejména v České republice. U nás se rozvíjí teprve necelé dva roky. Jedná se o druh sportu, při kterém se jezdí na serfu.

Jedná se tedy o obdobu klasického serfování, akorát při paddleboardingu se navíc využívá pádlo (jako v kanoistice).

Pokud chcete i vy začít s tímto netradičním sportem, přečtěte si následující článek, který vás s tímto sportem seznámí.

Proč jezdit na paddleboardu

Tento vodní sport se setkává se stále vyšší oblibou. Někteří jej zatím neznají, jiní paddleboarding provozují téměř pořád. Proč se tomuto sportu věnovat má hned několik důvodů:

 • Jedná se o sport v krásné přírodě – Paddleboarding se dá provozovat na jakékoliv vodní ploše (jezero, řeka, moře,…)
 • Díky jízdě na paddleboardu se dají posilovat svaly, zejména na nohou.
 • Dostanete se do nových krásných míst – možnosti je pořídit si paddleboard nafukovací. Můžete jej velmi snadno přenášet a zažít tak netradiční jízdu tam, kde jste třeba ještě nebyli.

Jak začít s paddleboardingem

Základem je pořídit si paddleboard, bez kterého tento sport nelze provozovat. bohužel není toto „prkno“ levnou záležitostí. V České republice se paddleboard dá pořídit za 8 000 Kč až 10 000 Kč. Řešením je využít půjčovnu paddleboardů, které jsou umístěny u většiny větších vodních ploch.

Po opatření paddleboardu jej stačí nafouknout na požadovaný tlak. Hodnotu tlaku můžete zjistit na obrubě kolem ventilu. Jestliže si pořídíte tvrdší „prkno“, budete mít zaručenou také kvalitnější a stabilnější jízdu na vodě. Správný model má těžiště tam, kde má poutko.

Před první jízdou si na paddleboard sedněte. Nejlepší je, sednout si těsně za středové poutko. Nyní si můžete vzít do obou rukou pádlo, které se správně drží nahoře na hlavici.

Typy jízdy na paddleboardu

Na „prkně“ určeném k tomuto vodnímu sportu lze jezdit dvěma způsoby. Prvním z nich je klek. V kleku můžete vzít pádlo do rukou a například si vyzkoušet, jak je paddleboard vratký. Zjistíte však, že je velmi stabilní a nemusíte se ničeho bát.

Další možností je na paddleboardu stát. I ve stoje si můžete vyzkoušet jeho stabilitu nebo různé manévry.

Pravidla pro jízdu na vodě

Máte-li chuť si paddeboarding vyzkoušet, rozhodně dbejte na základní pravidla, která přispějí k lepší a zábavnější jízdě:

 • Nepřeceňujte své síly
 • Důležité je využívat bezpečnostní pomůcky – Lano (připojte si prkno k sobě, zejména na rozbouřeném moři), vesta
 • Pamatujte na to, že na vodě nejste sami a buďte ohleduplní
 • dávejte si pozor na veškeré vybavení
 • Pamatujte udržování čistoty a pořádku ve vodě

Paddleboarding je novým sportem. U nás se začal rozvíjet teprve nedávno. Tento druh vodního sportu má stále více zájemců.

Jízda na paddleboardu se dá srovnat se surfováním, nicméně zde se využívá ještě pádlo. Jedná se jednoduchý nenáročný sport, při kterém můžete i posilovat.

Půjčovna paddleboardů v Brně

Jak již bylo řešeno, koupit si vlastní paddle je ideální v okamžiku kdy již máte představu o vlastnostech svého nového SUP. Můžete však využít i služeb brněnské půjčovny paddleboardů Mystic.

Nejen, že si můžete vybrat s různých typů nafukovacích paddleboardů a příslušenství ale navíc se to dá půjčit i online s dodáním po celé ČR.

Není tak nutné jezdit do velkého města nebo na přehradu, kde to mají. Stačí si na stránkách https://paddleboardpujcovna.cz/ rezervovat své SUP a vypsat svou adresu.

Paddleboard dorazí zabalený ve svém batohu včetně pumpy, pádla a dalšího příslušenství, které budete potřebovat.

Spread the love
 • 620
  Shares

Related posts

Leave a Comment