Úprava a optimalizace obrázků pro web online

Mít webové stránky přináší jejich provozovateli nemálo práce a starostí. Chcete-li na internetu uspět nad konkurencí, zpravidla se neobejdete bez pomoci odborníků. Mnoho věcí však zvládnete i sami. Kupříkladu dříve než nahrajete obrázky na web, můžete provést jejich úpravu a optimalizaci pro web. Nevíte, jak na to? Zvláště optimalizace obrázků ve vás vyvolává obavy? Už nemusí! Připravili jsme pro vás totiž několik užitečných tipů, které vám práci s obrázky pro webové stránky přiblíží a usnadní.

Proč je třeba upravit obrázky?

Úprava fotek a obrázků je pro každý web nezbytností. Zvláště to platí v případě webových stránek používaných ke komerčním účelům. Je třeba použít obrazový materiál v náležité kvalitě, aby byl pro návštěvníky webu dostatečně zajímavý a dobře viditelný. Mimořádně důležitá je optimalizace obrázků, jelikož bez ní může dojít k závažným potížím. Bez náležité optimalizace se totiž často zpomaluje načítání webových stránek. Následně dochází ke snížení návštěvnosti webu.

Jak postupovat při úpravě a optimalizaci obrázků?

Máte-li pro web vybrány obrázky, je nezbytné změnit jejich formát a velikost. Z hlediska formátu se na internetu nejčastěji setkáte s formáty JPG a PNG. V případě tvorby animací se používá formát GIF. Převod obrázků do správného formátu bývá pro mnoho uživatelů obtížný. Naštěstí si lze práci výrazně zjednodušit. Stačí využít užitečnou pomůcku, tou je online převodník. Jakmile dokončíte změnu formátu, přistupte k úpravě velikosti. Nejdříve obrázky dle potřeby ořízněte. Kolem zobrazeného objektu totiž nemá být zbytečně mnoho volného místa. Tím však úprava velikosti nekončí. Ještě vám chybí optimalizace rozměrů, při níž nastavíte pixely. Vždy měňte rozměr jen z většího obrázku na menší. V opačném případě dojde ke zhoršení kvality obrázku. Doporučuje se, aby obrázky měly rozměr mezi 600 až 800 pixely. K ořezu a zmenšení fotek a obrázků zpravidla stačí použít prohlížeč obrázků. Další krok představuje tzv. komprese, při níž dojde k završení optimalizace obrázků. Při kompresi dochází k vymazání metadat. Výsledkem je snížení datové velikosti fotek či obrázků. Ke kompresi lze použít různé programy (např. Photoshop) či některé online nástroje (např. Kraken).

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment