Televize škodí dětem více nežli sezení u počítače

Podle odborníků je televize mnohem škodlivější, nežli vysedávání u počítače nebo notebooku. Jejich studie totiž prokázala, že děti, které stráví před televizí několik hodin denně, mají daleko vyšší riziko pozdějšího infarktu nežli děti, které stejný počet stráví i počítače.

Televize je škodlivější nežli počítač? Vážně?

Možná nyní kroutíte hlavou, protože jste až do této chvíle žili v přesvědčení, že je mnohem lepší dítěti pustit pohádku v televizi, nežli jej posadit k počítači. Nyní si pohráváte s otázkou, jestli je tomu skutečně tak. Vědecké studie z několika různých úhlů zkoumaly vliv na kondici dětí, které posedávají či polehávají u televize a dospěly k jasnému výsledku: televize škodí jak oběhovému systému, tak i srdci!

Stačí několik hodin denně strávených před televizí a výrazně stoupá riziko infarktu nebo mrtvice. Děti, které tráví dlouhé hodiny před televizí, mají ve srovnání s dětmi, které tak nečiní, větší obvod pasu, vyšší krevní tlak a vyšší je i hladina cholesterolu v jejich těle. To všechno vede ke zhoršené kondici, horšímu zdravotnímu stavu a celkově vyššímu riziku vzniku nějakého nepříjemného či dokonce zdraví ohrožujícího onemocnění.

U nás je to ještě v pořádku, v Americe je to horší!

Mnoho lidí si myslí, že u nás v České republice jsme na tom se sledováním televize ještě docela dobře, zatímco třeba v Americe jsou na tom děti podstatně hůře. Tahle představa v nás tak nějak zakořenila díky americkým filmům, ve kterých často sledujeme, jak děti ze sedačky sledují televizi. Ve skutečnosti vůbec není pravda, že by na tom americké děti byly se sledováním televize podstatně hůře, nežli ty naše. Skutečnost se má tak, že se čísla v podstatně skoro vůbec neliší – a pokud ano, tak jen minimálně!

Chce to mnohem více pohybu

Rodiče často podléhají představě, že několik hodin strávených před televizí dítě nahradí tím, že ho vezmou na půlhodinovou procházku ven, nebo že jen na tak krátkou dobu přimějí k nějakému pravidelnému pohybu. Ve skutečnosti půl hodina rozhodně nestačí a nedokáže nahradit několik hodin sledování televizoru. Rodiče by v zájmu svých dětí měli celkově omezit čas, který jejich dítě stráví sledováním televize a raději pro ně najít jinou, daleko vhodnější alternativu, jak využít volný čas.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

One Thought to “Televize škodí dětem více nežli sezení u počítače”

Leave a Comment