Spojovací materiál, který vydrží

Známé úsloví vynáší do nebe zlaté české ručičky. Možná to bylo aktuálnější v dobách minulých, kdy bylo mnoho věcí denní potřeby nedostatkovým zbožím. Tehdy se opravdu někdy mohlo stát, že co si člověk nevyrobil sám, to zkrátka neměl. Dnešní svět přeje spíše konzumní společnosti, obchody jsou plné a stačí si jen vybrat, co člověk potřebuje. I v dnešním světě je však kutilství a DIY oblíbenou záležitostí, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Kutilství se tak spíše než nutností stalo koníčkem a hobby markety a velkoobchody s kutilským zbožím mají zajištěný odběr svého zboží i do budoucna. Tak jste se možná i vy mohli setkat s otázkou, jaké průmyslové komponenty použít na svůj projekt nebo čím vyřešit spojení různých materiálů. Nejvyužívanějším spojovacím materiálem jsou nýty, na co vše se dají využít?

V jednoduchosti je síla

Pokud hledáte jednoduchý, ale účinný způsob spojování, zkuste nýty. Princip nýtování vznikl již dávno v době bronzové, ale s mírnými úpravami se dochoval dodnes. Nýt se skládá z trnu a těla, které vypadá jako dutinka. Právě v této dutince je schovaný trn nýtu. Strukturální nýty mají i po snýtování trn uzavřený v těle nýtu a podílí se na mechanických vlastnostech spoje. U trhacích nýtů oproti tomu po snýtování pomocí nýtovacích kleští přebytečná část trnu odpadne, protože dále pro pevné spojení materiálů není potřeba.

Kde se dají nýty využít?

Nýty mají své využití v interiéru i exteriéru, je nutné si však dát pozor, aby nýty do exteriéru byly vyrobeny z materiálu odolného proti korozi. Nejčastějším využitím nýtů byla v minulosti výroba hal, ocelových konstrukcí budov nebo mostů. V současnosti se nýty rozšířily i jako náhrada šroubovaných nebo svařovaných strojů. Například trhací nýty jsou často využívané v případech, kdy je k nýtu zajištěn přístup jen z jedné strany.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment