Šperky s chalcedonem

Šperky zdobené přírodními kameny, minerály, polodrahokamy nebo drahokamy bývají obvykle velmi dobrou volbou, chcete-li potěšit někoho nevšedním dárkem. Minerály je možné vybírat nejen podle primárního vzhledu, často jsou jim připisovány také léčivé nebo ochranné účinky, které vyplývají z ezoteriky, astrologie či alternativní medicíny. Mezi šperky tohoto druhu je opravdu nepřeberné množství a často působí velmi efektně i originálně. Patří mezi ně i chalcedon, krásný vrstvený křemičitý minerál s inkluzemi kovů, jež ovlivňují především jeho zbarvení.

Chalcedon jako šperkařský kámen

Základním stavebním prvkem chalcedonu je křemen, který je obohacován různými příměsemi, jež jednotlivým odrůdám tohoto minerálu dodávají specifické zbarvení. Nejznámější odrůdy zahrnují karneol, chrysopras, achát, onyx, jaspis nebo heliotrop, existuje jich však mnohem víc. Minerál je specifický vrstevnatou strukturou, která střídá vždy pouze několik podobných odstínů – chalcedony jsou rudé (karneol či heliotrop), šedohnědé (achát, jaspis), ale i modré nebo zelené. Tato rozmanitost společně s krásným leskem a texturou činí z chalcedonu opravdu zajímavý minerál, který je často vybírán jako vhodný doplněk drahých kovů při výrobě prstenů či přívěsků, ale také spon nebo broží, ozdobných knoflíků apod.

Šperky s chalcedonem

Chalcedon je velmi oblíbeným minerálem pro aplikaci ve šperkařství především kvůli své variabilitě dané inkluzemi kovů, které jej zbarvují, ale také zvláštní textuře. Brousí se do hladka a lze z něj vytvářet také pevné korále. Ve své základní odrůdě je chalcedon mléčný až bílý (zakalený) s odlesky modré. Velmi dobře proto vynikne především v kombinaci se stříbrem, ale i žlutým zlatem nebo jinými drahými kovy. Nejoblíbenějším typem šperku jsou stříbrné prsteny s chalcedonem, jelikož se jedná o kámen, který má prý schopnost propojovat zamilované. Ze stejného důvodu se velmi oblíbenými staly stříbrné přívěsky s chalcedonem pro nošení na řetízku. Ve stříbře velmi krásně vyniká typický vzhled minerálu.

Více zajímavých informací se dočtete v našem článku Šperky z přírodního chalcedonu na našem blogu o špercích.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment