Plynatost dokáže nepěkně potrápit. Víte, co je ještě normální a co už ne?

Problémy s plynatostí zrovna nejsou tématem, které byste chtěli probírat s kolegyní u oběda nebo ve společnosti vašich přátel. Plynatost je jedna z věcí, které jsou ve společnosti považovány za jakési tabu – zkrátka něco, o čem se prostě nemluví. I když ale většina z nás o těchto problémech mlčí, zkušenosti s nimi máme snad všichni. Co je ještě v pořádku a co už hraničí s tím, že byste měli raději navštívit doktora?

Proč plynatost vzniká?

 

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jak naše tělo vlastně funguje a proč tolik neoblíbená plynatost vzniká? Za vším stojí plyny, které se do našeho těla mohou dostat různým způsobem – dýcháním, jedením či pitím z brčka. Stejně tak plyn do našeho těla projde skrze potraviny, které sníme a následně je trávíme.

Pozor na to, co jíte

 

Kromě obyčejných potravin jsou tu i takové, které způsobují nadměrné tvoření plynu. Jestliže víte, že vás plynatost poměrně často trápí, měli byste si dát pozor, co jíte. Nikdo si přece nechce vědomě způsobovat problémy, které jsou zvláště ve společnosti docela nepříjemné.

 

Mezi potraviny, které způsobují nadměrnou plynatost, patří syrová zelenina. Může to být jakákoli zelenina, na které si pochutnáte v syrovém stavu. Dalšími potravinami jsou luštěniny, o kterých většina lidí ví, že po jejich konzumaci hrozí vyšší riziko, že vás plyny ve střevech potrápí. Pozor ale i na mléčné výrobky, dokonce i sýry nebo jogurt mohou plynatost ještě více podpořit.

Kdy už je to problém?

 

Unikání plynu ven z těla, neboli lidově řečeno prdění, je naprosto normální jev, se kterým se setkáváme dnes a denně. Vlastně je to dokonce v pořádku, protože tak poznáme, že naše střeva fungují tak, jak by fungovat měla. Někdy je ale toho úniku plynu až moc a v takovém případě už je na místě navštívit lékaře a domluvit se s ním, co dál. Nemusíte si to sice počítat, ale pokud vás například častá úleva bude v noci budit, pak už byste neměli na nic čekat.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment