Motorové oleje – víte, jak si sami vyměnit olej?

Vyměnit motorové oleje v automobilech není vůbec tak složité, jak se může na první pohled zdát. Celý takový proces výměny vám nezabere více jak 45 minut. Jen musíte dbát na to, abyste dodrželi konkrétní instrukce výrobce motoru a všechny bezpečnostní předpisy.

Příprava vozidla

Až budete vyměňovat olej, pamatujte, že auto musí vždy stát na vodorovném povrchu se zataženou ruční brzdou a vypnutým motorem. Jestliže budete potřebovat využít i prostor pod automobilem, nezapomeňte ho zajistit podpěrami. Poté najděte na svém vozidle olejové víčko a odšroubujte ho. To je velice důležitý bod, protože vakuum by nedovolilo oleji vytéct ven. Poté najděte pod vozem olejovou výpustní zátku – to je jediný šroub na dně olejové vany.

Vypusťte olej starý

Pod olejovou výpustní zátku umístěte nádobu a pak ji odšroubujte. Jen si dejte pozor, aby vám zátka nespadla do připravené nádoby. Motorové oleje mohou být ještě horké, proto pozor na kontakt s nimi. Vytečení oleje může trvat i několik minut, počkejte do jeho úplného odtečení. Poté najděte starý motorový filtr – ten nový musí být úplně stejný. Otáčejte klíčem na filtr, až jej zcela uvolníte. Filtr ještě může být také plný maziva, tak opatrně, ať ho nerozlijete. Následně očistěte lůžko filtru na motoru a slabě potřete olejem těsnění filtru nového.

Nakonec stačí nalít olej nový

Našroubujte rukou nový filtr zpět na jeho místo a dejte si pozor, abyste ho neutáhli příliš moc. Až našroubujete olejovou výpustní zátku, utáhněte ji klíčem. Nakonec stačí jen pomocí obyčejného trychtýře nalít do motoru olej. Po každých dvou litrech, které nalijete, si průběžně změřte hladinu oleje. Až dosáhnete správné hladiny, zavřete olejové víčko. Na deset minut nastartujte motor a pak ho zase vypněte. Zkontrolujte hladinu oleje, a pokud je to potřeba, dolijte množství, které chybí. Úplně na závěr jen otřete motor od rozlitého oleje a zkontrolujte, zda výpustní zátka neprosakuje.

Použitý olej je toxický, nesmí se likvidovat spolu s odpadem v domácnosti.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

One Thought to “Motorové oleje – víte, jak si sami vyměnit olej?”

  1. […] Motorové oleje mohou být ještě horké, proto pozor na kontakt s nimi. […]

Leave a Comment