Mallorca nebo Madrid jsou skvělá místa na dovolenou

Pokud se rozhodnete pro dovolenou na jihu Evropy, je Španělsko naprosto jasná volba. V konkurenci dalších hezkých destinací určitě obstojí a bude minimálně na pomyslných stupních vítězů. Nabídne nejen procházky horskými údolími nebo dokonce trochu lyžování, ale i poznání historie a spoustu plážových resortů. Právě na slunce a památky sem láká turistický ruch nejvíce, i když je pravda, že kdo poznal španělské víno a gastronomii obecně, má hned pádný další důvod k návštěvě. Stačí si jen sbalit kufry, protože Hispánie má připraveno spoustu zajímavých míst.

Navštivte španělský ostrov číslo jedna

Jistě, cestování po Španělsku neznamená jen navštívit světoznámá města na Pyrenejském poloostrově, protože pod svrchovanost tohoto státu patří i pár ostrovů. Rodina těch Baleárských, ale také proslulé Kanáry. Zaměřme se zatím na ty první, Mallorca je centrem Baleár a láká všechny turisty velmi uvolněnou atmosférou. Jeden z nejslavnějších španělských sakrálních skvostů, katedrála La Seu, tedy gotika v celé své kráse, pochází ze třináctého století. Plocha více než šesti tisíc čtverečních metrů mluví za vše, v době, kdy hrozily námořní nájezdy snad ze všech stran, od muslimských dobyvatelů i pirátských legend, stala se také pevností. Celkem praktické využití mohutné stavby, že?

Pojďme se podívat do samotného srdce největšího z Baleárských ostrovů, město, v němž žije prakticky každý druhý obyvatel Mallorky. Přesně tak, Palma de Mallorca, která má asi 400 tisíc obyvatel. Je zde vidět nejen silný maurský, ale také aragonský vliv a z někdejšího římského tábora tak vyrostla oblíbená turistická destinace, která má rozhodně co nabídnout. Již zmíněná katedrála nebo kostel svaté Eulálie, korunovační místo králů, v neposlední řadě mlýn pojmenovaný El Jonquet, stojící na místě někdejší rybářské vesnice, to jsou destinace, jež lze vřele doporučit všem návštěvníkům.

Nahlédněme za brány hlavního města

Samozřejmě, dovolená ve Španělsku, to je také Madrid v celé své kráse. Místo, ze kterého se můžete na prašné cestě vlakem vydat ke klenotu, jakým je El Escorial nebo si prohlédnout svatostánek fotbalových celků Realu nebo Atlética. Trhy na Plaza Mayor, centrálním náměstí, které je jen v málo změněné podobě už přes dvě staletí, jsou jistě lákadlem. San Miguel market je ale místem s mnohem delší tradicí, navíc zde můžete ochutnat zajímavé gastronomické speciality. Pokud rádi jíte očima, jsou cesty po Španělsku hodně barvité.

Královský palác, katedrála, která připomene nejen novogotický sloh, ale také Templo de Debod, místo, díky němuž si vzpomeneme na egyptskou antiku. Samozřejmě, jde o chrám, který Egypt pod tíhou možného zničení kvůli stavbám přehrad daroval Španělům a ti se o něj dodnes starají s láskou a úctou. Doslova cihlu po cihle je rozebrali, aby byl zachován i pro příští generace.

Odpočinek v Madridu je samozřejmostí

Velké město, to znamená i trochu únavy na cestách. Ale na to v Madridu myslí také, proto zde mají park Retiro, jenž byl původně určen spíše pro účely trávení volného času pomazaných hlav. Dnes už ale potěší všechny, kdo jdou kolem. Fontány a sochy, spoustu zeleně, ale také Křišťálový palác. Jako by toho nebylo málo, v těsném sousedství Retira najdeme i muzeum del Prado, kde se nachází díla věhlasných mistrů, Rembrandta Vélazqueze. Tím Španělsko samozřejmě ještě nekončí, nezmínili jsme třeba Sevillu nebo Barcelonu, která je tolik pyšná na dílo Antoni Gaudího. Valencie, Málaga, León nebo baskická centra, to už by bylo nošením dříví do lesa. Dovolená, kterou strávíte právě ve Španělsku, je doslova za odměnu – tolik slunce a zábavy jen tak někde nepotkáte!

Spread the love

Related posts

Leave a Comment