Mají omezení prodejní doby obchodů na státní svátky smysl?

Češi milují nakupování především v hypermarketech a supermarketech – je to dáno jejich poměrně snadnou dostupností. Prodejny si pak podle průzkumů Čechy získávají nabídkou akčního zboží, předchozími zkušenostmi či otevírací dobou. Právě na tu ale platí zákon, který ji v určité dny omezuje. Je to potřebné?

Foto: Pixabay.com

Nákupů ve slevách ubývá, lidé preferují kvalitu a e-shopy

Ačkoliv se v poslední době stávalo, že se například při slevě na hojně probírané máslo lidi téměř ušlapali, aby tento produkt získali, celkově platí fakt, že Češi nakupují ve slevách čím dál méně. V porovnání s ostatními zeměmi Evropy jsou však stále nákupy na základě aktuálních akčních letáků v obchodech vysoké. Mnohem více se tuzemští zákazníci začínají zajímat o to, odkud zboží pochází a preferují domácí produkty.

Velmi populární je využívání e-shopů neboli nakupování po internetu. Těch je u nás už přes 40 tisíc, což je nejvíce v celé Evropě. Tržby obchodů, provozující internetový prodej stále roste a kromě elektroniky se ve velkém kupuje také oblečení či potraviny, které můžete mít doma velmi rychle a rozvoz mnohdy probíhá až do pozdního večera, což je například lepší, než otevírací doba oblíbeného obchodu Lidl.

Místo nakupování na státní svátky využijte svůj čas lépe

Od léta 2016 platí zákon, který omezuje otevírací doby obchodů po vybraných 8 dní v roce: 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 24. prosince (od 12 hodin), 25. prosince a 26. prosince. Tyto dny musí mít obchody nad 200 m2 zavřeno, jinak jim hrozí vysoké pokuty. Existují samozřejmě podporovatelé a odpůrci této novely, na druhou stranu si volné dny navíc prodavačky a ostatní pracovníci určitě zaslouží. Není problém nakoupit si s předstihem či v případě nutnosti využít některý z menších obchodů.

Omezení otevíracích dob má určitě smysl – místo honby za slevami a akčním zbožím můžete svůj čas využít mnohem efektivněji. Věnujte se svým dětem, které určitě ocení, když je vezmete na nějaký výlet nebo si s nimi budete hrát různé společenské či jiné hry. Možná se budete divit a ani jste doposud nevěděli, že je baví aktivity, které rozvinou jejich přemýšlení a logické uvažování. Naučte je třeba dámu či šachy nebo jim ukažte jak složit rubikovu kostku a uvidíte, že se budete vy i vaše ratolesti skvěle bavit.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment