Jak kempovat s obytným vozem v kempu?

Kempování by s jistou nadsázkou bylo možné označit za český národní sport. V souvislosti s covidovou epidemií, kdy došlo k výraznému omezení cest na dovolenou do zahraničí, se v minulém i letošním roce české kempy začaly plnit měrou nevídanou. Kempování s obytným vozem má přitom jasná pravidla, která budou v tomto textu připomenuta.

Obytný vůz si lze zapůjčit v prověřené půjčovně

Je pochopitelné, že ne každý si může dovolit svůj obytný vůz. V dnešní době však není žádný problém si ho v některé z prověřených půjčoven zapůjčit. Během výběru by měl člověk především získat informace o technickém stavu vozu, aby jeho dovolená neskončila neslavně hned na svém začátku. Zajímat se je třeba i o to, jestli je obytný vůz potřebným způsobem pojištěný pro případ nehody.

Místo v kempu si je lepší dopředu zamluvit

Jezdit naslepo může být sice dobrodružné, ale nikoho jistě nepotěší, když zjistí, že kemp, v němž chtěl zakotvit, je plně obsazen. V zájmu zachování klidu v rodině by měl proto její živitel dopředu zamluvit u provozovatele kempu místo na daný termín. Není nic nepříjemnějšího než v nočních hodinách objíždět kempy a zoufale prosit o přenocování! Při parkování v kempu je třeba pamatovat na to, že obytný vůz má přece jen jiné rozměry než osobní auto. Z toho důvodu se doporučuje nechat si větší boční odstup od vedle stojících vozidel kvůli lepšímu manévrování. I tak se někdy stane, že člověk po ranním probuzení jen překvapeně zírá, kolik sousedů se kolem něho během noci vyrojilo.

Moderní kempy poskytují obytným vozům všestranný servis

Ve většině kempů je možné nejen načerpat síly, ale i využít možnost připojení elektřiny. Stejně tak lze doplnit čerstvou vodu, vyprázdnit kazety chemického WC nebo vylít šedou vodu do výlevky. Kupříkladu výměna kazety chemického WC by měla v případě jeho používání proběhnout každé dva až tři dny. Pokud venku panují vyšší teploty, hrozí totiž nebezpečí, že by chemická toaleta mohla velmi nepříjemně zapáchat, stejné nebezpečí hrozí i při nesprávném dávkování chemického přípravku. Řešením daného problému může být instalace zařízení pro odvětrávání kazety chemického WC. Zde lze jen litovat, že kompletní infrastruktura pro karavanisty je v našich kempech stále ještě k vidění jen výjimečně.

Zásoby vody se vyplatí kontrolovat

Obytný vůz má samozřejmě jen omezenou zásobu vody. Nádrže mají zpravidla objem okolo 100 litrů, proto je třeba s vodou šetřit, a to hlavně při umývání nádobí nebo sprchování. Moderní obytné vozy jsou z toho důvodu vybaveny displeji, jež jednoduše zobrazí stav čisté vody nebo zaplnění odpadní nádrže. Doplnění nebo vyprázdnění není v kempu obvykle nijak složité.

Obytný vůz by nikdy neměl být překládán!

Uživatelům obytného vozu většinou srdce zaplesá, když vidí, jak velkým úložným prostorem disponuje. Zde je však třeba pamatovat na to, že se nic nemá přehánět! Vozidlo by totiž nikdy nemělo překročit maximální technicky přípustnou hmotnost, která je u většiny obytných vozů 3,5 tuny. Pro náklad tak bývá k dispozici 500-700 kg, přičemž se do toho počítá voda v nádrži, osoby, kola, jídlo, pití a všechny další věci, které člověk podle svého soudu pro kempování nutně potřebuje.

S moderním obytným vozem je možné kempovat za každého počasí

Výhodou obytného vozu je, že se v něm dá kempovat v jakémkoli počasí. Pro případ velkých letních veder jsou moderní obytné vozy vybaveny nástavbovou klimatizací, pokud je naopak počasí studené, disponují topením. Když obytný vůz nástavbovou klimatizaci nemá, doporučuje se ho před spaním vydatně provětrat, ideální je také odstavit jej v kempu na nějakém stinném místě.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment