Co změnit, aby se vám měsíčně podařilo ušetřit alespoň pár set korun?

Všimli jste si toho, že dokud jste vydělávali 25 000 Kč, stačily vám, ale nic vám nezbývalo. Postupem času jste se dostali na 30 000 Kč, ale přestože se za dva roky, co v dané firmě pracujete, nic moc ve vašem životě nezměnilo, ani teď nedokážete nic ušetřit. Čím to je a co děláme špatně?

Vsaďte na osobní rozpočet

V podobném duchu žije u nás i ve světě spousta lidí. Náš velký nešvar je, že co vyděláme, dokážeme také utratit. Přitom začít žít šetrněji, šetřit a investovat je tak snadné. Mnoho rad můžete načerpat na finGOOD.cz.

My ale naopak s větší výplatou začneme kupovat dražší, značkové oblečení, provozovat sport, do nějž investujeme spoustu peněz, někdo se dá na příležitostné sázení, kdy vsadí i vyšší částky a prohraje je…

Zbytečně utratíme spousty peněz. A to i tam, kde si myslíme, že téměř zbytečně neutrácíme. Vždyť stačí, abychom si měsíc hezky sepisovali, za co denně utratíme. Stačí jít nakupovat s dětmi, a utratíte mnohem víc. Chtějí hračku, sladkost, u pokladny žvýkačky, a vy najednou platíte o 100 Kč víc. Zbytečně. Stačí 5 podobných nákupů za měsíc, a je z toho 500 Kč. A právě osobní rozpočet vám výborně ukáže, jak jsou na tom vaše příjmy a výdaje. Konečně se vám začne dařit utrácet méně, šetřit a peníze třeba i investovat, aby vám vydělávaly.

Začněte být zodpovědní

Možností, jak šetřit, je mnoho. Nekupujte to, co nepotřebujete. Jezděte MHD. Zhasínejte světla doma a šetřete teplou vodou. Oblečení není potřeba měnit rok co rok. Nekupujte předražené zákusky, upečte si řez. Vařte a neobjednávejte tak často pizzu a další „laskominy“. Hned pozorujete změnu na svém bankovním účtu. Zajímejte se, kam uložit peníze, aby vydělávaly. Investovat se dá i po menších částkách.

Začněte se mít finančně lépe. Rady jak na to najdete na finGOOD.cz.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment