Za chytání ryb bez povolenky padnou tvrdší tresty

Láká vás ulovit si vánočního kapra? Nebo toužíte po rybaření s trochou adrenalinu bez rybářského lístku? Klasická klukovská zábava se vám může pěkně prodražit. MInisterstvo zemědělství, pod jehož gesci spadá rybolov, upravilo sazebníky škod za upytlačené ryby a lesní zvěř. Snadno se může stát, že vám na krku přistane nejen přestupkové řízení ale rovnou obvinění z trestného činu pytláctví.

K aktualizaci došlo po dlouhých 11 letech. Sazebník škod slouží zejména orgánům činným v trestním řízení pro určování výše škody a tím i klasifikace nezákonného jednání osob či firem, které jsou z pytláctví podezřelé.

“Nedávno došlo ke zvýšení hranice pro klasifikaci pytláctví jako trestného činu na částku 10 000 Kč. Z tohoto důvodu mnozí pytláci unikali spravedlivému postihu, jelikož tabulková výše škody byla často nižší. Nový sazebník umožní reálněji určit škodu, která vznikne rybářům, ať již rybářskému svazu či produkčním rybářským firmám.” říká Ondřej Vokatý z webu Aktivní-rybolov.cz.

Škoda vyšší než 10 tisíc korun automaticky znamená klasifikaci jednání jako trestného činu, což je aktuální zejména u nejrůznějších organizovaných skupin pytláků, které pustoší české lesy a rybářské revíry. Nižší škoda bude znamenat pokutu a správní řízení na příslušném městském úřadě.

V dokumentu samozřejmě nenajdete jen oblíbeného kapra ale také dravé ryby či úhoře.

Příklady tabulkových sazeb za upytlačené ryby:

  • 1 kg amur tržní – 61 Kč
  • 1kg štika (násada), tržní – 181 Kč
  • 1 kg sumec (násada), tržní – 149 Kč
  • 1 kg úhoř (násada), tržní – 300 Kč
  • 1 kg kapr tržní (I. Třída) – 51 Kč
  • 1 kg kapr tržní (výběr) – 56 Kč
  • 1 kg candát tržní – 306 Kč

více v článku...

Bič na pytláky i traviče vod z řad průmyslových podniků

Sazebník neplatí pouze pro ryby upytlačené. Velmi aktuální bude jeho využití při otravách a ekologických katastrofách, které naše řeky poslední dobou často postihují. Zvýšené sazby nejenže odpovídajícím způsobem ocení vzniklé škody ale pomohou také lépe kompenzovat škody rybářským organizacím a financovat obnovení rybí obsádky.

Pytláctví nestojí za to, povolení získá každý zájemce

V Česku existuje tradice určitého lidového pytláctví. Téměř každý rybář v mládí začínal jako pytlák a až časem si udělal příslušná povolení. Nahrává tomu mnohdy i složitý systém vstupu do rybářských svazů, kdy v některých městech přijímají členy pouze jednou za rok.

“Dnes se můžete stát rybářem téměř kdykoliv. Během roku v některých regionech nicméně musíte hledat organizaci, která je ochotná přijmout členy i mimo zimní mezisezonu. Řešením je ale krátkodobý rybářský lístek a speciální povolenka, kterou si může pořídit každý. Pytlačit nikdo opravdu nemusí”, doplňuje Ondřej Vokatý,

Krátkodobý lístek a povolenka pro nečleny vychází dráž než standardní dlouhodobé členství v rybářském svazu. Je to ale skvělá možnost vyzkoušet si rybaření bez členských závazků a bez nutnosti skládat zkoušky. Přesto ale musí lovící dodržovat veškerá ustanovení rybářského řádu jako běžný rybář. Porušit zákon totiž lze i s povolenkou, například zabitím hájené ryby či nedodržením minimální míry nebo povolených způsobů lovu.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment