Jak na první pomoc: Základní kroky

První pomoc je soubor jednoduchých, ale velmi účinných úkonů, které mohou zachránit život nebo zmírnit následky úrazu či náhlého onemocnění. Včasná a správně poskytnutá první pomoc může mít klíčový význam. Tento článek vám přiblíží základní kroky, které by měl znát každý, aby byl schopen účinně pomoci v krizové situaci.

více v článku...

Posouzení situace

Prvním krokem při poskytování první pomoci je rychlé a důkladné posouzení situace. Ujistěte se, že je místo bezpečné jak pro vás, tak pro postiženého. Vyhněte se dalšímu nebezpečí, jako jsou požár, elektrický proud nebo doprava. Pokud není bezpečné přiblížit se k postiženému, zavolejte odbornou pomoc a vyčkejte na příjezd záchranářů. Pokud je postižený zraněn a potřebuje chirurgické šití, je důležité zajistit, aby byl co nejdříve dopraven do zdravotnického zařízení, kde mu může být poskytnuta odborná lékařská péče.

Zajištění základních životních funkcí

Pokud je situace bezpečná, přistupte k postiženému a zkontrolujte jeho základní životní funkce – vědomí, dýchání a tep. Pokuste se postiženého jemně oslovit a zatřást s ním. Pokud nereaguje, přejděte k dalším krokům:

  • Zavolejte záchrannou službu: Vytočte číslo 155 (v ČR) nebo 112 (evropská tísňová linka) a poskytněte operátorovi všechny potřebné informace – co se stalo, kolik je postižených, kde se nacházíte a jaký je jejich stav.
  • Zkontrolujte dýchání: Nakloňte postiženého hlavu dozadu a zvedněte bradu, aby se uvolnily dýchací cesty. Sledujte, zda postižený dýchá. Pokud nedýchá, přejděte k resuscitaci.

Resuscitace (KPR)

Pokud postižený nedýchá, je nutné zahájit kardiopulmonální resuscitaci (KPR). KPR se skládá z 30 stlačení hrudníku a 2 vdechů. Postupujte následovně:

  • Stlačení hrudníku: Položte jednu ruku na střed hrudníku postiženého a druhou ruku položte na první. Propleťte prsty a udržujte paže rovné. Stlačujte hrudník do hloubky přibližně 5-6 cm s frekvencí 100-120 stlačení za minutu.
  • Vdechy: Po 30 stlačeních otevřete dýchací cesty postiženého (zakloňte hlavu, zvedněte bradu) a zakryjte jeho ústa svými. Dvakrát vdechněte tak, aby se hrudník zvedl. Poté pokračujte v další sérii stlačení hrudníku.

Pokračujte v KPR, dokud postižený nezačne dýchat, nedorazí záchranná služba nebo dokud nebudete fyzicky vyčerpáni.

Zastavení krvácení

Pokud postižený silně krvácí, je důležité krvácení co nejdříve zastavit. Použijte čistý hadřík nebo obvaz a pevně stiskněte ránu. Pokud je krvácení příliš silné, použijte tlakový obvaz nebo improvizovanou škrtidlo (například pásek nebo šátek) a umístěte ho nad ránu.

Ošetření popálenin

Pokud má postižený popáleniny, rychle ho odstraňte od zdroje tepla a ochlazujte postižené místo studenou vodou po dobu nejméně 10 minut. Nepoužívejte led, máslo ani jiné domácí prostředky. Po ochlazení rány ji překryjte sterilním obvazem nebo čistým hadříkem.

Stabilizovaná poloha

Pokud je postižený v bezvědomí, ale dýchá a nemá vážné poranění, uložte ho do stabilizované polohy. Otočte postiženého na bok, horní nohu ohněte v koleni a ruku položte pod hlavu. Tato poloha pomáhá udržet dýchací cesty volné a zabránit vdechnutí zvratků.

Podpora a uklidnění

Poskytněte postiženému psychickou podporu a uklidňujte ho. Mluvte klidně a srozumitelně, vysvětlujte mu, co děláte, a ujistěte ho, že pomoc je na cestě. Udržujte postiženého v teple pomocí deky nebo bundy.

Po poskytnutí první pomoci sledujte stav postiženého až do příjezdu záchranné služby. Kontrolujte jeho dýchání, tep a vědomí. Pokud se stav postiženého zhorší, informujte o tom záchranáře.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment