3 mýty o pánevním dnu

Trápí vás bolestivá menstruace, kterou se však snažíte zahnat vitamíny pro ženy? Jste po porodu a cítíte, že vaše pánev už není jako dřív? Nedaří se vám otěhotnět, i přes užívání různých doplňků stravy? O pánevním dnu už jste asi něco slyšela, ale všude píšou něco jiného, a vy se v tom nevyznáte. Jak to s tím pánevním dnem a jeho posilováním je? Na co si dát pozor a co rozhodně nedělat?

více v článku...

K čemu máme pánevní dno?

Pánevní dno jsou tkáně v naší pánvi. Nejsou to jen svaly, ale také vazy, kosti a orgány. Pánevní dno má řadu důležitých funkcí, mezi které řadíme například podporu naší páteře, správnou vylučovací funkci a velmi důležitou ochrannou funkci. Pokud naše pánevní dno není v pořádku může nás trápit:


  • bolest beder či pánve
  • bolestivé milování či vaginismus
  • bolestivá menstruace
  • funkční sterilita (neplodnost) či opakované těhotenské ztráty
  • inkontinence (únik) moči či stolice
  • bolesti kostrče

Posilování nebo uvolňování?

Ženy jsou velmi zodpovědné a mnohdy hledají pomoc nejprve na internetu, kde se nejčastěji dočtou, že by pánevní dno měly hlavně posilovat. To bohužel není pravda. Žen před porodem, které opravdu potřebují posilovat pánevní dno, je velmi málo. Zpravidla máme opačnou obtíž – neumíme ho uvolnit. Posílit potřebujeme, ale spíše oblast zadečku a nohou, což jsou svalové partie, které umožní svalovému pánevnímu dnu být v optimálním napětí.

Co určitě nedělat?

Velmi oblíbenou a také velmi nebezpečnou radou je přerušované močení, jehož cílem má být posílení svalů pánevního dna. Opakovanou snahou o přerušované močení si však můžeme poškodit mechanismus vyprazdňování a přivodit si zdravotní obtíže. Často na internetu narazíme také na různá vaginální závaží. Ty mohou být u některých žen velkým přínosem. Avšak u žen, které mají pánevní dno oslabené, je třeba začít s lehčím cvičením, aby se svaly v počátku nepřetížily.

Co byste chtěla po porodu

Není normální, aby maminka měla po porodu únik moči. Mnoho gynekologů své pacientky odbývá, že se jedná o normální poporodní stav. S poporodním obtížemi je vhodné začít pracovat včas za pomoci odborného fyzioterapeuta, který se specializuje na gynekologickou problematiku. Mnoho potíží se dá elegantně řešit či alespoň ošetřit tak, aby se nezhoršovaly. Nenechte se odbýt!

Spread the love

Related posts

Leave a Comment