Víte, jak co nejvýhodněji spořit na důchod?

Každý z nás by měl myslet na to, jak se zaopatřit na stáří. Starobní důchod vyplácený státem totiž ke spokojenému prožití důchodu stačit nebude. Čím dříve se spořením na důchod začnete, tím lépe. Jednou z možností, jak se finančně zaopatřit na důchod jsou dlouhodobé investice. Většinu portfolia je vhodné mít investovanou do podílových fondů (nap. smíšených). Zhruba 10 % portfolia by měla tvořit investice do drahých kovů a diamantů či uměleckých děl. Kromě toho však využijte i penzijní spoření.

více v článku...

Penzijní spoření má řadu výhod

Při zaopatření na důchod se sice hodí nějaké dlouhodobé investice, ale nespoléhejte se pouze na ně. V rámci lepší diverzifikace rizik využijte i penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. Jde o spoření na důchod, u kterého navíc od 1. ledna 2017 dochází k navýšení daňové slevy. Zvyšuje se také limit u příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření ze 30 000,- Kč na 50 000,- Kč na každého zaměstnance. Spoříte-li si na důchod, může vám vzniknout i nárok na státní příspěvek. Podmínkou je minimální výše měsíčního vkladu, která v současnosti činí 300,- Kč. Státní příspěvek se pohybuje mezi 90–230,- Kč měsíčně. Přesná výše státního příspěvku závisí na výši vašeho měsíčního vkladu. Doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění tak nabývá na atraktivitě. Nejvýnosnější penzijní spoření nabízí např. Allianz, AXA či ČSOB.

Co je penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření?

Kolem spoření na důchod je v Česku trochu zmatek. Nejprve vznikl II. pilíř, který byl následně zrušen. Zároveň nám přibyl termín doplňkové penzijní spoření. Oč jde? Doplňkové penzijní spoření je nástupcem penzijního připojištění. Je to forma spoření na důchod ve III. pilíři podobná penzijnímu připojištění, které však bylo možné sjednat jen do roku 2013. Doplňkové penzijní spoření vám umožňuje získat státní příspěvek, příspěvek zaměstnavatele i daňovou slevu. Může vám přinést vyšší zhodnocení než penzijní připojištění. Jde však více do rizika, nemáte garantováno nezáporné zhodnocení. Peníze si rovněž nemůžete (s výjimkou předdůchodu) vybrat před dosažením důchodového věku.

 

 

 

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment