Víte, co je skafocefalie?

Skafocefalie – když se vysloví tento pojem, drtivá většina lidí nemá sebemenší potuchy, co si pod ním vlastně představit. A co vy? Máte představu, o co se jedná nebo si jej neustále opakujete, ale přesto absolutně netušíte? Skafocefalie neboli předčasný srůst lebečních švů je onemocnění, o kterém se možná tolik nemluví, ale přesto se i dětí objevuje a budoucí maminky by jej rozhodně neměly brát na lehkou váhu.

více v článku...

Co to je?

Jak jsme již napsali o pár řádků výše: skafocefalie je onemocnění, při kterém dojde k předčasnému srůstu šípového švu. Ten se nachází na hlavičce a vede od přední části až dozadu a na vrchu hlavičky od sebe odděluje temenní kosti. Možná vás napadá otázka, proč skafocefalie vlastně vzniká? Co je příčinou tohoto onemocnění? Ve skutečnosti konkrétní příčinu doposud nikdo nezná.

Jak se pozná?

Skafocefalie zabrání hlavičce miminka, aby rostla do stran. To má za následek, že se jeho hlavička nemůže zvětšovat rovnoměrně, ale roste pouze směrem dopředu a dozadu. Díky tomu je pak hlavička miminka nepřirozeně protáhlá a má šišatý tvar. Dalším typickým znamením je vypouklé čelíčko, které je protažené do týlu. K její diagnostice nejčastěji dochází v prvním půlroce života. Pokud lékař získá podezření na skafocefalii, odešle rodiče společně s dítkem na neurologii a sono, kde budou provedena další vyšetření.

Co když se to potvrdí?

Pokud se u dítěte po vyšetřeních skutečně skafocefalie potvrdí, budou následovat další vyšetření a rodiče s miminkem tak čeká běh na dlouhou trať. Jediným možným řešením je operace, která rodičům logicky nahání hrůzu, nicméně jiné řešení léčby v současné době neexistuje. Operace probíhá tak, že se nařízne lebka a ta díky řezu povolí i do stran. Operace zpravidla trvá něco okolo 3 hodin, ale dobrou zprávou je, že se dítka velice rychle i poměrně snadno zotavují.

 

 

 

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment