Řepík lékařský – silný pomocník v nemoci

Řepík lékařský, bylinka, která má svou léčivou moc uvedenou přímo ve jméně. Lidově se mu říká například truňk svaté Kunhuty a kdysi se věřilo, že má moc vyléčit nemoci způsobené zlou magií. Objevuje se už ve spisech Plinia staršího a lidová moudrost říká: „Třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a močového měchýře.“

Dnes se ví, že řepík výborně dezinfikuje a má protizánětlivé účinky. Často se používá ve formě obkladů na nejrůznější pohmožděniny a je jedním z nejlepších přírodních léčitelů v oblasti ran a zejména zánětů. Mimo to podporuje tvorbu žluči a funguje i proti průjmům a žaludečním problémům.

Řepík se dá používat jak ve formě čajů, tak jako mast nebo nálev.

repik-lekarsky-telo-clankuKvetoucí nať by se měla sbírat za suchého počasí těsně před a během rozkvětu. Samotné listy se pak mohou trhat kdykoliv od června do září. Nevytrhávejte ovšem celou rostlinu. Řepík poměrně špatně klíčí a lepší než vytržení je seříznutí (klidně až u země). Řepík sušte v malých svazečcích v dobře větraných místnostech. Pozor na hnědnutí listů – takové listy jsou dále nepoužitelné. Usušené květy by také neměly obsahovat již zralé plody.

Nálev připravíte z jedné lžičky nasušené drogy 15 minut louhované v šálku vroucí vody. V případě pohmožděnin se doporučuje přiložit na poraněné místo jako obklad plátno namočené v nálevu z řepíku. Nálev by měl být spíše vlažný až studený, nepoužívejte ho horký. Zevně se dá nálev také užívat ke kloktání (zejména ho užijí lidé namáhající hlasivky jako zpěváci nebo učitelé).

Řepíkový čaj připravíte podobným způsobem jako nálev. Užívat byste ho měli v případě zánětlivých onemocnění (zejména dýchacích cest) a průjmů a to přibližně třikrát denně.

Mast pak můžete aplikovat na nehojící se a mokvavá poranění kůže, řezné rány a opruzeniny. Řepíkové koupele také pomáhají při kožních problémech.

Jak vidíte, moc řepíku je opravdu velká. Pokud tedy trpíte záněty, neváhejte sáhnout po přírodním lékaři – řepíku lékařském.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment