Protikuřácký zákon ničí provozovatele hospod: tržby rapidně klesají a přibývá útěků bez placení

Odpůrci varovali před negativními dopady protikuřáckého zákona na provozovatele hospod a barů již při jeho schvalování. Bohužel tato varování byla přehlížena a smetena ze stolu. Realita ale nakonec předčila i ta nejpesimističtější očekávání, a to ještě nenastala zima! Finanční ztráty podnikům nezpůsobuje jen dramatický úbytek zákazníků, ale i útěky bez placení, kdy host předstírá, že jde kouřit ven, ale ve skutečnosti už se dovnitř nevrátí.

více v článku...

Úbytek zákazníků je drastický

Pokles návštěvnosti v hospodách a barech kvůli zákazu kouření se očekával. Nejčastěji se ale hovořilo o zanedbatelném poklesu, který nebude mít výrazný vliv na tržby. Opak je ale pravdou! „Nová legislativa má devastující dopad na hospody, hospůdky, bary a vinárny. Majitelé menších podniků úbytek hostů nenesou dobře. Čím menší podnik, tím více se snížení počtu zákazníků negativně projevuje na rentabilitě podnikání,“ uvádí odpůrce protikuřáckého zákona, poslanec Marek Benda (ODS).

Na základě informací od hospodských se během srpna, prvního měsíce, kdy nový zákon byl již v platnosti, propadly tržby o desítky procent. Malé obce hlásily propady až o 30 %. Statistiky pivovarů hlásí, že se prodej piva v restauracích v červenci snížil meziročně o 9 %. S novým zákonem navíc výrazně narostl další problém, který dříve svoji mírou nebyl tolik závažný. Počet útěků bez placení se zdvojnásobil! Situace provozovatelů hospod, vináren a restaurací je dnes opravdu nezáviděníhodná.

Se zimou se problémy dále prohloubí

Září přineslo zhoršení situace, protože stát začal v případě nerespektování zákona vymáhat pokuty. Hospodští v tomto měsíci hlásili pokles tržeb téměř o polovinu. Jak bude situace vypadat v zimě? Bude ochota zákazníků kouřit před vstupem do podniku stejná jako v létě? S velkou pravděpodobností nikoliv!

Přesun kuřáků před hospody a restaurace způsobuje problémy lidem, kteří bydlí v blízkém okolí, i obcím a městským částem, které musí po kuřácích uklízet a řešit rušení nočního klidu. Výdaje na úklid po těchto kuřácích vyjdou celorepublikově na miliony korun ročně. „Chodníky se uklidí za cenu vyšších nákladů celkem bez problémů. Nesmíme ale zapomínat, že nedopalky končí i na silnicích u zaparkovaných aut, kde se pouze hromadí, aniž by je kdokoliv uklízel,“ dodává Marek Benda.

Situaci mohou zkomplikovat zákazy kouření na veřejných místech

Kromě ekonomického ohrožení mnoha podniků je nyní nutné řešit i zvýšený hluk a nepořádek na ulicích. Málo se mluví o tom, že obce a městské části mohou přistoupit i k tomu, že na některých veřejných místech kouření zakážou. Může tak vzniknout situace, kdy si kuřák nebude moct zapálit ani v podniku, ani před ním. A to může vést k dalšímu poklesu zákazníků.

Zaveďme kuřárny!

Novým protikuřáckým zákonem se Česko zařadilo mezi nejpřísnější země Evropy. Práva kuřáků byla radikálně omezena. Při tom bylo možné se inspirovat některými evropskými zeměmi, které myslely na zájmy nekuřáků i kuřáků. Současná situace vychází vstříc nekuřákům a jakákoliv práva kuřáků nebere v potaz. Při tom stačilo, aby vše vyřešil trh a každý provozovatel podniku si stanovil svá pravidla. Současnou situaci by bylo nejlepší vyřešit zavedením kuřáren. Toto řešení by bylo ku prospěchu všem. Spokojení by byli nekuřáci, kuřáci i provozovatelé podniků, kterým by neubývali zákazníci ani tržby.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment