Češi přicházejí na chuť investicím, tvrdí ekonom skupiny DRFG

Přestože jsou Češi stále velice konzervativní, v posledních letech stoupá popularita pravidelného investování do podílových fondů. Na konci loňského roku takto investovalo přes 12 procent Čechů, a to bylo více, než třeba do stavebního spoření nebo životního pojištění. Přesto ale více než padesát procent svých peněz mají Češi uloženo na svých běžných účtech, jak ukazují údaje ministerstva financí z konce loňského roku. Zbytek peněz mají Češi na termínovaných vkladech, stavebním spoření, životním pojištění, ale také v penzijních fondech.

Bez diskuzí lze ale očekávat, že v roce 2019 se poměr prostředků investovaných do fondů ještě zvýší. Naznačují to totiž nedávno zveřejněné údaje Asociace pro kapitálový trh (AKAT), podle nichž majetek Čechů v podílových fondech v prvním čtvrtletí letošního roku poprvé překonal půl bilionu korun.

Češi mají 20 % aktiv v dluhopisech a stejné procento v akciových fondech

Podle různých průzkumů a recenzí bank a spořitelen si většina tuzemských domácností spoří, a právě z toho důvodu se v současné době vklady v bankách blíží částce 2,5 bilionu korun. Většina Čechů k tomu ovšem využívá běžné účty nebo jiné nepříliš výhodné formy spoření, kde jim kvůli inflaci nebo nízkým úrokovým sazbám peníze mizí, upozorňuje ekonom Kovanda.

Podle ekonoma skupiny DRFG Davida Rusňáka tvoří podíl hotovosti a nízkoúročených vkladů na celkových finančních aktivech v České republice více než polovinu a tím se řadí na šesté místo v rámci zemí OECD. Češi už si ale podle Kovandy začínají uvědomovat, že investování je dlouhodobější záležitost a chápou jeho rizika. I přes nárůst zájmu Čechů o pravidelné investování do podílových fondů, je znát určitá opatrnost, přestože investovat do podílového fondu například se značkou CZECH FUND je možné už od pětistovky měsíčně.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment