Alternativní druhy stravování – některé pomáhají, jiné škodí

Mezi alternativní formy výživy zdaleka nepatří jen vegetariánství či veganství. Existuje celá řada stravovacích možností, některé z nich jsou zdraví prospěšné a jiné nikoliv. Zvažujete-li úpravu životního stylu a jídelníčku, je vhodné se s jednotlivými druhy stravování blíže seznámit. Při volbě vhodné výživy se vyhněte aktuálním módním trendům a myslete hlavně na zdravotní dopady. Připravili jsme pro vás přehled současných stravovacích trendů. Vysvětlíme si, které z nich vám mohou uškodit a které jsou zdraví prospěšné.

více v článku...

Breathariánství

Nebezpečný směr spočívající v postupném snižování příjmu potravy. Cílem je přestat zcela přijímat potravu. Podle breathariánů stačí čerpat energii ze slunce.

Frutariánství

Forma veganství, při níž konzumujete pouze ovoce, ořechy a různá semena. Jedná se o stravu chudou zvláště na bílkoviny, některé vitaminy (např. B 12 a D), vápník, zinek, železo a další látky.

Okinawská dieta

Známá především v Japonsku. Prospěšnost Okinawské diety spočívá v minimu soli, cukru a tuku ve stravě. Jde o vhodnou formu boje proti obezitě. Můžete jíst např. ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy, tofu, ryby a mořské plody, drůbež a hnědou rýži.

Pescetariánství

Poměrně zdravý druh stravování, který je se podobá Okinawské dietě. Můžete jíst téměř vše (např. ovoce, zeleninu, mléko, vejce a med). Vyhýbáte se jen všem druhům masa kromě ryb.

Semivegetariánství neboli parciální vegetariánství

Jde o nejmírnější druh vegetariánství, která oproti radikálním formám alternativního stravování je zdravá a poměrně pestrá. Můžete jíst nejen ovoce, zeleninu, semena a ovoce, ale i drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky i vejce. Potraviny se mohou tepelně upravovat.

Veganství

Specifický druh výživy a životního stylu, kdy zcela odstraníte živočišnou stravu ze svého jídelníčku. Příznivci veganství se pro styl stravování rozhodují zvláště kvůli zájmu o ekologii a odmítají zabíjení zvířat kvůli masu. Negativně vnímají i chov zvířat pro mléko a vejce. Ve veganské stravě chybí řada důležitých látek (např. železo, vápník či aminokyseliny) a vitaminů (např. B 12).

Vegetariánství

Oproti veganství je vegetariánství bezpečnější a strava mnohem rozmanitější. V podstatě nejíte jen maso, u některých forem vyřadíte z jídelníčku i vejce a mléčné výrobky. Existují různé formy vegetariánství. K nejmírnějším patří semivegetariánství. Radikálnějšími formami jsou třeba laktovegetariánství, frutariánství, laktoovovegetariánství či ovovegetariánství.

Vitariánství

Jídelníček vitariánů se skládá převážně z potravin rostlinného původu. Někdy je součástí stravy i nepasterované mléko a mléčné výrobky. Hlavním specifikem vitariánství je ale konzumace syrové stravy (bez tepelné úpravy).

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment